İzmir’den Amerika’ya kargoyla pişmiş köfte gönderiyor

Güncel

İzmir’in Ödemiş kazasinda 49 senedir müşterilerine hizmet veren Hurşit Ciritoğlu’nun lezzetli köfteleri hudutları aştı. Şehir dışından yüzlerce kişiye hazırladığı köfteleri gönderen Ciritoğlu, Amerika’nın yanı sıra Almanya, Avusturya benzeri ülkelere de pişmiş şekilde kargoyla köfte gönderiyor.

60 metrekare dükkanı dolup taşıyor

Sabah 8.30’da mesaiye başlayan, 6 saat açık var olan ve 60 metrekare dükkanında müşterilerin yoğun talebine yetişmeye çalıştıklarını belirten Hurşit Ciritoğlu, stok mahsul bulundurmadan, tek vakit evvelce hazırladıkları köfteleri kitir tek şekilde servis ettiklerini söyledi.

Farklı baharat ve irmik

Köftelerinin başka köftelerden ayıran en hatri sayilir büyüklükte farkın içinde bulunan baharat ve irmik olduğunu belirten Ciritoğlu, “İrmik olması farklandırıyor. Onun ayrı tek kokusu tadı var. tek kiloya 250 kilogram irmik koyuyoruz. Soğan, irmik, tuz, karabiber, kekik, kimyon karışımı var. belli tek süre etin de yağlı ve kitir olması gerekiyor. bunun için biçim verip ve tek gece dinlendirip, sonrası vakit burada kömür mangalıyla pişirip, tereyağlı ekmek yağlayıp toz biberli olarak müşteriye servis ediyoruz. iyi tepkiler alıyoruz, dahada çok dışarıdan gelen insanlara çok ayrım geliyor, beğenisi kazanıyoruz ve ayni ritimde devam ettiriyoruz. Bu sene 49. yılım babadan var olan mesleğim bu. Müşterimiz hoşnut oluyor. Artık oğlan da benimle birlikte ve 3. Kuşak. İnşallah 4. kuşak da kismet olur ve bendeniz de görürüm” dedi.

“Yarı pişmiş halde kargoyla Amerika’ya gönderiyoruz”

Köftelerini yiyen ve yurtdışında bulunan müşterilerinin Ödemiş’e gelememeleri hasebiyle sipariş verdiklerini laf eden Ciritoğlu, “Burada yiyen müşterimiz beğeniyor, hoşnut oluyor ve sipariş geliyor. Hiç unutmadığım Amerika’ya gönderdik. Avusturya’ya, Almanya, Hollanda’ya arkadaşlarımız giderken de alıp gidiyorlar. erken alıyorlar akşam yiyorlar, memleket içinde de kargoyla gönderiyoruz. Ankara’ya, İstanbul’a da kargoyla gönderiyoruz. ama tam pişirmeden yarım pişiriyoruz, kutulara koyup gönderiyoruz. yurttaş alıyor kaç adet yiyecekse tavanın içinde belli tek süre ısıtıyor, hemide ısıtıyor ayni vakitte da kıvamı pişme kıvamına geliyor. Çiğ belli tek süre riskli oluyor, öyle gönderiyoruz kargoyla gönderiyoruz” diye konuştu.

“Ufak da olsa ihraç da yapıp memleketimizi tanıtıyoruz”

Ufak çaplı da olsa kargoyla dışsatım yaptıklarını belirten Hurşit Ciritoğlu, “Hem Ödemiş’in reklamı oluyor ayni vakitte da iyi oluyor. ayrım tek aş olduğu amaciyla insanların hoşuna gidiyor. Bizim de hoşumuza gidiyor bunun benzeri tanıtılıyor. İnşallah ilerde dahada çok tanıtırız. küçük da olsa dışarı gönderiyoruz, küçük da olsa dışsatım yapıyoruz memleketimizi tanıtıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Buraya uğramadan yapamıyoruz, tadına doyulmuyor”

Şehir dışından köfte yemeye gelen müşteriler ise şunları söyledi:

“Aydın’dan geldiğimizde kati buraya uğruyoruz, Ödemiş köftesini severek yiyoruz. Tadına doyulmuyor. Geldiğimizde her vakit amaciyla buraya geliyoruz. mükemmel tek tat, buraya uğramadan gitmiyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir