Brüksel baskı yaptı, Çekya bıraktı

Güncel

Çekya’nın başkenti Prag’da yakalanan pkk terör örgütü PKK/PYD’nin Daha önceki eş başkanlarından Salih Müslim, Bir gün evvel çıkartıldığı mahkemece hür bırakıldı. Çekya’nın skandal karara imzasini atmasında Avrupa Birliği’nin (AB) bu ülkeye uyguladığı baskının tesirli olduğu belirtiliyor. Afrin’de pkk terör örgütlerine karşı Türkiye’nin yürüttüğü Zeytin Dalı Harekâtı’nı karalamak ve batı kamuoyunu yanıltmak emeliyle Avrupa ülkelerinde karış karış gezen teröristbaşı Salih Müslim, konferansa katıldığı Prag’da Türkiye’nin talebi üstüne sektör bugünü Interpol tarafından yakalanmıştı. Türkiye’nin al bültenle aradığı pkk terör örgütü PKK/PYD’nin Daha önceki eş başkanlarından Müslim, Bir gün evvel hâkim rağmene çıkarıldı. Müslim’in takriben 40 dakika süre gelen duruşmanın derhal peşinden hür bırakıldığı duyuruldu. Türkiye, Müslim’in iadesi ve belli tek süre gözaltına alınma kararı amaciyla Çekya’ya dosya göndermişti. Dosyada, Müslim ile alakalı Türkiye’de çıkarılan üç yakalama kararı yer alıyordu. Avrupa ülkelerinde Zeytin Dalı Harekâtı’na ait algı operasyonu yürüten Müslim, dahada evvel Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan Avrupa medya Kulübü’nde konferansa katılmış, İngiltere ve İsviçre’de parlamentonun konuğu olmuştu.

“ÇEKYA İADE ETMELİYDİ”
Kararını gazetemize değerlendiren tek diplomatik kaynak, Brüksel’in Prag’a baskı yaptığını ve bu baskının netice verdiğini belirterek şunları söyledi: Çekya, Salih Müslim’i iyi niyet kaydıyla Türkiye’ye art iade etmeliydi. başka istikametten beynelmilel karar hukuku da mağdur var olan devletin talebine göre teröristlerin iadesini öngörür. Çekya, NATO üyesi ve NATO’nun terörle ugras ve stratejisi içinde de aza ülkelerinin birbirlerine terörle ugras de destek vermesi esastır. Brüksel’in PKK/PYD’ye baz alinarak sempatisi belli. doğal tek de nihayet vakitte ilişkilerimizin gergin olduğu su tarafı var. Çekya, su üyesi ve Brüksel’den Salih Müslim’in hür bırakılmasına baz alinarak baskılar geldi. Bu baskılar da Ne yazık ki netice verdi.”

BİGALI: İLİŞKİLERİMİZ menfi ETKİLENİR
Türkiye’nin Prag Büyükelçisi Ahmet Necati Bigalı ise Müslim’in hür bırakılması ile alakalı “Beklemediğimiz tek karardı. İkili ilişkilerimize zit tek karar almıştır Bu kararın temyizi yok. İkili ilişkilere menfi yansıyabilir. Müslim, Çekya’dan çıkabilir” dedi.

BOZDAĞ: BU karar TERÖRE DESTEKTİR
Terör örgütü PKK/PYD’nin Daha önceki öncüsü Salih Müslim Çekya mahkemesi tarafından hür bırakılmasına Türkiye, kati reaksiyon gösterdi. Başbakan Yardımcısı ve hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ yaptığı açıklamada, “Bu karar, teröre çok net tek destek kararıdır. Bu tür kararlar bizim amaciyla sürpriz değil. Zira su üyesi ülkelerin bu konuyla alakali Türkiye’ye bakışları ve ülkemiz aleyhine pkk terör faaliyeti sürdürenlere yaklaşımları ortadadır. tek örgütün pkk terör örgütü olarak onay edilebilmesi amaciyla ille de su üyesi ülkelerin veyahut ABD’nin vatandaşlarından rastgele birine zarar vermesi koşul mıdır?” dedi.

Çekya’ya nota verdik
Dışişleri Bakanı Mevlût Çavuşoğlu da “Çekya’ya nota verdik, bu işin peşini bırakmayacağız. Hukuku ayaklar altına alan skandal tek karar” diye reaksiyon gösterdi. Mahkemenin Müslim’i su hudutları dışına çıkmama şartıyla hür bıraktığını belirten Çavuşoğlu “İade isteginde bulunduk ama mahkeme bunun benzeri tek karar verdi. Başka ülkeye giderse de peşini bırakmayacağız. Yalnızca Müslim değil, teröristlerin hiçbirinin peşini bırakmayacağız” diye konuştu.

GÜL: TELAFİ BEKLİYORUZ
Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ise “Siyasi gerekçelerle gözaltına alınma kararı çıkmadı. Muhataplarımızdan bu hatanın telafisini bekliyoruz. Bu kararı Katiyen tanımıyoruz, onay etmiyoruz” dedi. Gül, Interpol nezdinde girişimlerin sürdürüleceğini söyledi.

Türkiye Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir