Sunay Akın Enstitü Koleji’nde ‘Okul Müzesi’ kuruyor

Gündem
Sunay Akın, tek sonraki asama İstanbul Ataşehir’de eğitime başlayacak var olan Enstitü Koleji’nde müze kuruyor.

Adını 1940 – 1954 yılları arasında toplumun kalkınmasını amaç alan ve bu erken dahi yeryüzünde Daha misal alınan eğitim öğretim modeli var olan Köy Enstitüleri’nden ilham alan Enstitü Koleji, 2018-2019 eğitim öğretim seneninde kapılarını öğrencilere açacak.

İstanbul Ataşehir’de 17 bin metrekare kapalı alana sahip bulunan okul, öğrenme etkinliklerini global standartlarda yürüterek, öğrencilerine geniş tabanlı tek bilgi yelpazesinin yanı sıra, teknoloji ve sanatı da kapsayan tek öğrenme ve ilerleme ortamı sunmayı amaçlıyor.

SUNAY AKIN’DAN mektep MÜZESİ

Diğer istikametten Sunay Akın, Enstitü Koleji’nde ‘Okul Müzesi’ kuruyor. Eğitimde müzeciliğin öneminin yandsınamaz olduğunu söyleyen Akın, “Çünkü müzeler bilgi mabedidir. Geleceğe saglam tek biçimde bakan, gelişmiş ülkelerin müzelerinde sergilenen eserlerin önünde öğrencileriyle ders yapan öğretmenler görürüz. Ülkemizde hususi okulların müzeciliğimizin gelişimine katkıda bulunmasının vakiti geldi de geçiyor bile” dedi.

Türkiye’de evvel kez tek mektep ve tek müzenin aynı çatı altında buluştuğuna dikkat çeken Akın, şöyle ayni ritimde devam etti: “Enstitü Koleji’nin bünyesinde, eğitim tarihimizi laf eden tek müze kurmak amaciyla çalışıyorum. kurulacagi bildirilen ‘Okul Müzesi’nde’,alfabelerden hayat kürelerine, abaküslerden mevsim panolarına civarindan nice eser, ziyaretçileri öğrencilik yıllarına döndürürken eğitim hayatımızdan da tek kesit sunacak. mektep Müzesinin tek kısmı, muhtevası nihayet derece orijinal tek müze kütüphane olarak tasarlanıyor. mektep Müzesi hafta içinde olduğu benzeri hafta sonu da ziyaretçilere açık olacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir