Denizin ortasındaki 2 bin 400 yıllık kale kendine hayran bırakıyor

Kültür - Sanat

Mersin’in ve Türkiye’nin en mühim turizm merkezlerinden biri var olan Kızkalesi’nde denizin yanında doğal güzellikler de göz kamaştırıyor. Sahip olduğu 321 kilometrelik kıyı şeridiyle öne çıkan doğu Akdeniz’in mühim şehirlerinden Mersin’de şehrin simgesi vaziyete gelen Kızkalesi turistleri bekliyor. Erdemli kazasinda kıyıdan 200 metre uzaklıktaki tarihi Kızkalesi, Türkiye’nin mühim kültür varlıkları arasında yer alıyor. Korikos kıyı kalesinin açığındaki minik adacık üzerinde bulunan ve hatri sayilir büyüklükte bölümü ayakta olan, tarihi MÖ 4. yüzyıla civarindan uzanan Kızkalesi’nin şimal ve cenup uçları sekiz kuleyle korunuyor. Dış çevre uzunluğu 192 metre var olan ve Karamanoğlu İbrahim bey tarafından 1448 seneninde onarılan Kızkalesi, Mersin turizminin simgesi durumunda. Deniz kalesi dışında tek de bu kaleye aynı paralelde kara kalesi yer alıyor. Efsanesi ve iyi görünümüyle dikkatleri çeken Kızkalesi, havaların ısınmasıyla vatandaşların ve turistlerin uğrak merkezi haline geldi. Tarihi kati duvar havadan da görüntülendi.

“MERSİN SAHİLLERİ ÇOK ÖZEL”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin sahillerinin çok hususi sahiller olduğunu söyledi. Bugüne civarindan bunun kıymetinin yeteri civarindan anlaşılmadığını kaydeden Kocamaz, “Hiç olmasa elimizde var olan bölgelerle alakalı biz her biçimde desteği vererek Mersin’e, vatandaşlarımıza yakışır vaziyete getirmek istiyoruz. geçen sene Kızkalesi’nde mavi bayrağı almıştık. Bu mavi bayraklar her sene denetlenerek yenileniyor. Bu sene Kızkalesi’ndeki yenilendi. bunun için ek olarak da Susanoğlu’nu mavi bayrağa kavuşturduk. istikbal senelerde bunun sayısı dahada çok artacak. doğal tek istikametten bu sahilleri biz Büyükşehir Belediyemize belirleme ettirmekle uğraşıyoruz ama tam manasıyla istediğimiz noktaya gelebilmiş değiliz. Bizim buradaki amacımız kar değil. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak Mersin’i en iyi şekilde temsil ettirmek istiyoruz. Dolayısıyla buralara çok fazla paralar ödeyerek kiralayıp halkımıza hizmet verdirmeye çalışıyoruz” dedi.

“KIZKALESİ TARİHİ ÖZELLİĞİ var olan BİR BÖLGE”

Kızkalesi’nin tarihi özelliği var olan tek bölge olduğunun altını çizen Kocamaz, “Oradaki deniz içerisindeki Kızkalesi’ne netlikle tek işlev verilerek halkın kullanımına da açılması gerekiyor. Bugüne civarindan Yalnızca görsel olarak hizmet veriyordu. Oranın aydınlatmasıyla alakalı Büyükşehir Belediyesi olarak Bir takım harcamalar yaptık. İnşallah ileriki senelerde kara bölgesindeki kalenin de restorasyonuyla birlikte her ikisi Türkiye’nin turizmine hatri sayilir büyüklükte tek katkı sağlar. Biz onu UNESCO Kültürel kalıt Listesi’ne de aldırmak amaciyla çalışıyoruz. İnşallah kültürel kalıt listesine alındıktan ardindan Mersin’e, Türkiye’ye çok hatri sayilir büyüklükte tek değeri kazandırmış olacağız” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir