Fuat Sezgin’in mirası müzede yaşatılacak

Kültür - Sanat

.imgtaa {display: block;position: relative; } .imgtaa img{display: block;} .imgtaa span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 37px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/aa.png’) no-repeat; } .imgtesh {display: block;position: relative; } .imgtesh img{display: block;} .imgtesh span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 40px;height: 35px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/esh.png’) no-repeat; } .imgta {display: block;position: relative; } .imgta img{display: block;} .imgta span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 37px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/aa.png’) no-repeat; } .imgtd {display: block;position: relative; } .imgtd img{display: block;} .imgtd span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 46px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/d.png’) no-repeat; } .imgti {display: block;position: relative; } .imgti img{display: block;} .imgti span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 51px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/i.png’) no-repeat; } .imgtr {display: block;position: relative; } .imgtr img{display: block;} .imgtr span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 99px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/r.png’) no-repeat; }

İslam bilim tarihi araştırmacısı, 30 Haziran’da 94 yaşındayken vefat eden Prof. Dr. Fuat Sezgin’in arkada bıraktığı kalıtı ve Müslüman bilim insanlarının bilim ve teknoloji ile alakalı alana koydukları icatların örneklerinin bulunduğu İslam, bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi, istikbal nesillere ulaşması amaciyla itinayla korunacak.

Prof. Dr. Fuat Sezgin

MÜZEYE İLGİ YOĞUN

Gülhane Parkı’nda bulunan İslam, bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi senede 100 bin kişi tarafından ziyaret ediliyor. Fuat Sezgin’in vefatı ve cenazesinin müzenin bahçesine defnedilmesinin derhal peşinden alakanın arttığı müzeye, dahada çok ziyaretçi çekmek amaciyla çalışmalar yapılıyor.

Müze, Müslüman bilim insanlarının geçmişte bilim ve teknoloji ile alakalı neler yaptıklarını alana koyan eserlerin bulunması dolayısıyla görülmeye kıymet tek kalite istek ediyor.

Fuat Sezgin'in kalıtı müzede yaşatılacak

“TARİH VE BİLİM ÖNCÜLERİ YENİDEN CANLANIYOR”

İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, “Bunu, Yalnızca kitabi bilgi ve anlatımla yapmıyor. Aynı zamanda, bu keşifleri, icatları hayat bilimine istikamet veren merkezlerimizin maketlerini, objelerinin birebir örneklerini alana koyarak yapıyor. Dolayısıyla burada tarih aslında tekrar canlanıyor. bilim tarihi ve bilim öncüleri tekrar canlanıyor. İstanbul’da, tarihi yarımadanın kalbinde bulunan bu müze, aynı zamanda Müslüman bilim insanlarının icatlarını toplu olarak alana koyan, gösteren, izleme, seyretme ve analiz imkanı sunan en mühim ve en hatri sayilir büyüklükte ortada olma özelliği taşıyor.” diye konuştu.

Fuat Sezgin'in kalıtı müzede yaşatılacak

.mte20{ margin-top:-25px; z-index:1; } h6.timg{ float:right; height:25px; line-height: 25px; padding-left:5px; padding-right:5px; opacity:.8; font-size:10px!important; z-index:2; position:relative; background-color:#ebebeb; } .fr{ float:right; } .vidyorum{ padding-top:0px; margin-top:-25px; font-size:10px; font-weight: normal; } .testimonial-content{ padding:6px 10px 6px 10px; } .yrmBslk{ width:75px; color:#990000; overflow: hidden; float:left; } .testimonial-user{ display:none; width:75px; color:#990000; overflow: hidden; margin-top:5px; } .vybaslik{ color: #3f5fbf; font-weight: bold; }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir