Almanya ziyareti ekonomiye olumlu etki yapacak

Ekonomi

.imgtaa {display: block;position: relative; } .imgtaa img{display: block;} .imgtaa span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 37px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/aa.png’) no-repeat; } .imgtesh {display: block;position: relative; } .imgtesh img{display: block;} .imgtesh span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 40px;height: 35px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/esh.png’) no-repeat; } .imgta {display: block;position: relative; } .imgta img{display: block;} .imgta span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 37px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/aa.png’) no-repeat; } .imgtd {display: block;position: relative; } .imgtd img{display: block;} .imgtd span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 46px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/d.png’) no-repeat; } .imgti {display: block;position: relative; } .imgti img{display: block;} .imgti span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 51px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/i.png’) no-repeat; } .imgtr {display: block;position: relative; } .imgtr img{display: block;} .imgtr span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 99px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/r.png’) no-repeat; }

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, iş insanlarının da bulunduğu tek heyetle Almanya’ya yaptığı ziyaretin, Avrupa’nın en hatri sayilir büyüklükte ekonomisiyle siyasi ve ahenk gösteren ücret ilişkileri güçlendirerek tek üst lige çıkarması ve Avrupa Birliği ilişkilerine pozitif katkı yapması bekleniyor.

ABD ETKİSİNİ KIRACAK

ABD’de Trump yönetiminin beynelmilel ilişkilerde yollar açtığı belirsizlik, yükselen ticaret ihtilafları, Suriye krizi, küresel ve bölgesel ölçekteki başka krizler ve alan okumalar, ülkemiz ile Almanya’yı ikili ilişkilerdeki tıkanıklığı aşmak ve iş birliği imkanları aramak ile alakalı cesaretlendirirken, iş dünyası iki memleket arasındaki ahenk gösteren ücret ilişkilerin tek üstüne seviyeye çıkarılmasını bekliyor.

İş dünyası temsilcileri, Erdoğan’ın AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve Japonya’dan ardindan gelen en gelişmiş endüstri ülkesi Almanya ziyaretinden beklentilerine ait açıklamalarda bulundu.

Almanya ziyareti ekonomiye müspet etki yapacak

“DEĞERLİ STRATEJİK müsterek KİMLİK”

Dış ahenk gösteren ücret İlişkiler heyeti DEİK/Türkiye-Almanya İş Konseyi Başkanı Steven Young, ülkemiz ve Almanya’nın köklü ve bütünleşmiş ilişkilerinin, asırlar öncesine dayandığına işaret ederek, “Bugün her iki ülke, birbirleri amaciyla kıymetli tek stratejik müsterek kimliğine sahip.” ifadesini kullandı.

DEİK ve DIHK olarak, Türk-Alman iş ilişkilerini en üst seviyede tutmak amaciyla var güçleriyle çalıştıklarının altını çizen Young, şöyle ayni ritimde devam etti:

Almanya ziyareti ekonomiye müspet etki yapacak

“Bildiğiniz üzere Almanya, Türkiye’nin en mühim ticari ortağı. Bu sene şubat ayında düzenlediğimiz otomobil Zirvesi başta olmak üzere, özellikle nihayet iki senedir çeşitli toplantı ve görüşmelerde karşılıklı ilişkilerin önemine değinerek, bu alanda Bir hayli çalışmaya liderlik ettik. Toplantımızın randımanlı tartışmalara ve iş birliğimizin pekişmesine katkı sağlayacak tek esas oluşturacağına inanıyorum. Yalnızca iki memleket arasında değil, beraberce üçüncü ülkelere dönük iş birlikleri amaciyla de tertemiz fırsatlar doğacağını umut ediyorum.”

Almanya ziyareti ekonomiye müspet etki yapacak

“KARŞILIKLI KAZANIMIN ARTILDIĞI DÖNEMDEYİZ”

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Avrupa Direktörü Burhan Sağlam ise Türkiye’de etkinlik gösteren Alman şirketleri ve Almanya’da yaşayan Türk girişimcilere ait şirketlerin sayısının Türk-Alman ilişkilerinin ticari boyutunun ne civarindan geliştiğini gösterdiğini söyledi.

Almanya ziyareti ekonomiye müspet etki yapacak

Sağlam, “Konjonktürel çalkantıların arkada kaldığı ve her iki ülkenin tekrar karşılıklı kazanmayı artırdığı tek dönemin başlarındayız. Ümit ediyoruz ki kadim arkadaşlığı var olan iki memleket ve iki millet iyi günler görecektir. Sayın Cumhurbaşkanımızın Berlin ziyaretinde, Şansölye Merkel ve Cumhurbaşkanı Steinmeier yapacağı ikili görüşmelerle ve ağırlayacağı Alman ekonomisinin mühim isimleriyle ikili ilişkilerin ağırbaşlı tek ivme kazanacağı ümidini taşıyoruz. Türkiye’nin Almanya ve su ile tekrar müspet tek sürece girmesini temenni ediyoruz.” ifadesini kullandı.

Almanya ziyareti ekonomiye müspet etki yapacak

ÖNEMLİ TİCARET ORTAKLIĞI

AA muhabirinin Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) verilerinden derlediği bilgilere göre, Avrupa’nın en hatri sayilir büyüklükte ekonomisi Almanya, 2017 seneninde tek trilyon 279,4 milyar euro’luk dışsatım ve tek trilyon 34,6 milyar euro’luk dışalım ile rekor kırdı.

Çin, Almanya’nın en hatri sayilir büyüklükte ticaret ortağı konumunu 2016 yılından ardindan geçen sene da sürdürdü. Almanya bu dönemde Çin’e 86,1 milyar euroya ihracat, bu ülkeden ise 100,7 milyar euroya dışalım yaptı. böylelikle Almanya ile Çin’in ticaret hacmi geçen sene 186,8 milyar avro ulaştı.

Almanya ziyareti ekonomiye müspet etki yapacak

Çin’in derhal peşinden Almanya’nın en mühim ticaret ortakları 176,9 milyar euroluk ticaret hacmiyle Hollanda ve 172,5 milyar euroyla da AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ olarak sıralandı.

Türkiye ile Almanya arasındaki ticaret bilgilerine bakıldığında ise Almanya geçen sene Türkiye’ye 21,4 milyar euroluk dışsatım yaparken, Türkiye’den 16,2 milyar euroluk dışalım gerçekleştirdi.

Türkiye ile Almanya arasındaki ticaret hacmi ise geçen sene 37,6 milyar avro olarak kayıtlara geçti. Böylece, ülkemiz 239 ülkenin bulunduğu Almanya’nın ticaret ortakları listesinde 17. sırada yer aldı. Türkiye’nin Almanya ile dış ticaret açığı geçen sene takriben 6,2 milyar dolar olarak hesaplandı. Türkiye’nin Almanya’ya ihracatının yüzde 90’ı endüstri mamullerinden, takriben yüzde 10’u da tarım ve besin ürünlerinden oluşuyor.

Almanya ziyareti ekonomiye müspet etki yapacak

GURBETÇİ TÜRKLER ÖNEMLİ BİR KAYNAK

1960’lı senelerde Almanya’ya “misafir işçi” olarak giden Türk vatandaşları, özellikle 1980’li senelerden bu yana girişimciliğe yöneldi ve kendisinin iş yerlerini kurarak işveren konumuna geldi.

Almanya ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın bilgilerine göre, Almanya’da yaşayan Türk girişimciler memleket ekonomisinin mühim tek parçası durumunda. 100 binden çok Türk girişimci Almanya’da 50’den çok değişik endüstride 500 binden çok çalışanı istihdam ediyor.

Avrupa Türk İşadamları ve Sanayicileri Derneği’nin (ATİAD) rakamlarına göre de Almanya’daki Türk girişimciler, Almanya’nın gayri safi ulusal hasılasına takriben 50 milyar avro katkıda bulunuyor.

Almanya ziyareti ekonomiye müspet etki yapacak

7BİN 500 ŞİRKET FAALİYETTE

Türkiye Ticaret Bakanlığı bilgilerine göre 7 bin 500 civarında Alman firması Türkiye’de etkinlik gösterirken, bunlar ülkeye 9,2 milyar dolar meblağında direk yatırım getirdi. Türkiye’nin enerji piyasalarının serbestleşmesi ile alakalı dev adımlar atılırken, bu adımları yakından izleyen Alman şirketleri ortaklarıyla birlikte 25 milyar euroya yakın yatırım yaptı.

Alman şirketleri Türkiye’de en çok yatırımı hizmetler ve imalat sanayisine yaptı. İmalat sanayinde gıda, hazır giyim, kimyasal ürünler, elektrik-elektronik, makine imalat, taşıt araçları imalat ve taşıt araçları taraf endüstri ön plana çıkarken, hizmetler sektöründe ise Alman yatırımcıların ticaret, turizm, haberleşme, bankacılık ve yatırım finansmanı benzeri asagi sektörlerde yoğunlaştıkları görülüyor.

Almanya ziyareti ekonomiye müspet etki yapacak

RUSYA’DAN ardindan ALMANYA

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bilgilerine göre de 2017 seneninde Türkiye’ye Almanya’dan üç milyon 584 bin ecnebi gezgin geldi. Almanya, geçen sene da Rusya’dan ardindan en çok ecnebi gezgin gönderen memleket konumunu sürdürdü.

Bu sene ocak-temmuz döneminde ise Almanya’dan gelen ecnebi gezgin sayısı iki milyon 321 bine ulaştı.

Türkiye’nin Alman tatil pazarında en çok istek edilen ülkeler arasında yer almasının nedeni olarak “seçkin ürünler ve hizmetler sunması ve Türklerin misafirperverliği” gösteriliyor.

Almanya ziyareti ekonomiye müspet etki yapacak

İŞ DÜNYASINDAN 86 KİŞİ

Öte yandan, Alman ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier’in 25-26 Ekim tarihlerinde 86 iş insanıyla Türkiye’yi ziyaret etmesi bekleniyor. Bu ziyarette Türkiye-Almanya Jetco Toplantısı’nın ilki yapılacak ve iş insanlarıyla iş ve yatırım forumu gerçekleştirilecek.

Almanya ziyareti ekonomiye müspet etki yapacak

Alman ekonomisinin kalbini imalat endüstri ve alakalı hizmet sektörleri oluşturuyor. En mühim imalat sektörleri endüstri makineleri, otomobil ve kimya sanayisi iken nihayet senelerde telekomünikasyon sektörü de önde gelen etkinlik alanlarından biri haline geldi.

.mte20{ margin-top:-25px; z-index:1; } h6.timg{ float:right; height:25px; line-height: 25px; padding-left:5px; padding-right:5px; opacity:.8; font-size:10px!important; z-index:2; position:relative; background-color:#ebebeb; } .fr{ float:right; } .vidyorum{ padding-top:0px; margin-top:-25px; font-size:10px; font-weight: normal; } .testimonial-content{ padding:6px 10px 6px 10px; } .yrmBslk{ width:75px; color:#990000; overflow: hidden; float:left; } .testimonial-user{ display:none; width:75px; color:#990000; overflow: hidden; margin-top:5px; } .vybaslik{ color: #3f5fbf; font-weight: bold; } .catNw .nwItem h2 a{ width:98%!important; }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir