TKDK desteğiyle iş kadını oldu

Ekonomi

.imgtaa {display: block;position: relative; } .imgtaa img{display: block;} .imgtaa span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 37px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/aa.png’) no-repeat; } .imgtesh {display: block;position: relative; } .imgtesh img{display: block;} .imgtesh span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 40px;height: 35px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/esh.png’) no-repeat; } .imgta {display: block;position: relative; } .imgta img{display: block;} .imgta span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 37px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/aa.png’) no-repeat; } .imgtd {display: block;position: relative; } .imgtd img{display: block;} .imgtd span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 46px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/d.png’) no-repeat; } .imgti {display: block;position: relative; } .imgti img{display: block;} .imgti span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 51px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/i.png’) no-repeat; } .imgtr {display: block;position: relative; } .imgtr img{display: block;} .imgtr span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 99px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/r.png’) no-repeat; }

Kayalı, tek milyon liralık destekle kurduğu tesisle iş kadınlığına uzanan öyküsünü anlattı.

IPARD çağrılarının kendilerine iş kolu imkanı sağladığını belirten Kayalı, kendisinin de bu kapsamda tavuk yetiştiriciliği uygulamak üzere TKDK’ye başvurduğunu söyledi.

Kayalı, projelerini hazırlayarak gerçekleştirdikleri başvurunun onay edilmesiyle bey Han adli etlik tavuk yetiştirme tesisini kurduklarını ifade ederek, toy ve kadın girişimci olmanın, destek alırken hatri sayilir büyüklükte faydasını gördüklerini dile getirdi.

HER DÖNEM 30 KİŞİYE İSTİHDAM

IPARD desteklerini araştırarak yola çıktıklarını laf eden Kayalı, şöyle ayni ritimde devam etti:

“Bizim yerimiz amaciyla etlik tavuk yetiştiriciliğinin ahenk gösteren olduğunu gördük. Projelerimizi hazırladık ve destek amaciyla müracaat yaptık. takriben tek milyon liralık destek aldık. 2014 seneninde kısa müddette tesisimizi açtık. kendisinin çabalarımızla olsa bu civarindan kısa zamanda, bu civarindan hatri sayilir büyüklükte tek tesisi işletmeye alamazdık. senede 6 asama imalat yapıyoruz. Bu esnada dönemsel olarak 30 kişiye civarindan istihdam sağlıyoruz. senede takriben 300 bin etlik tavuk üretiyoruz.”

Bütün gelişmiş ülkeler benzeri Türkiye’de de kadın girişimciye müspet ayrımcılık yapılarak ekstra destek verildiğine dikkati çeken Kayalı, bu Vaziyetin kadınları dahada da cesaretlendirdiğini vurguladı.

Kayalı, tesis yakınlarına güneş enerjisi santrali kurmayı da düşündüklerini belirterek, “Bizim en hatri sayilir büyüklükte maliyetimiz akım ve kömür. Güneş enerjisinden akım üreten tek tesise destek alabilmek amaciyla de TKDK’ye müracaat yapıyoruz.” dedi.

TKDK desteğiyle iş kadını oldu

“KADIN VE GENÇLERİN PROJELERİ ÖNE ALIYORUZ”

Ankara TKDK İl Koordinatörü Güzin Oyman da kadın yönetici olarak her vakit kadın yatırımcılara müspet ayrımcılık yaptıklarını söyledi.

Kadınlara dahada çok destek sağlamaya çalıştıklarını belirten Oyman, “Kadın ve gençlerin projelerini üstlere çekiyoruz. Tarımda dahada çok kadın görmek istiyoruz. Şimdiye civarindan Ankara’da 485 projeye destek verdik, bunların 90’ı kadın girişimci.” dedi.

Oyman, TKDK desteğiyle tesislerin işletmeye alınmasının kendisi kendilerini mutluluk dolu ettiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Tarım hep bay işi olarak görülüyor ama aslında kadınların da bu konuyla alakali kendilerine güvenmesi lazım. Bu bağlamda, tarımın özü var olan toprağa analığıyla ad veren, ‘Toprak ana’ dedirten kadın çiftçilerimizin, analarımızın hayat Rençper Kadınlar Günü’nü de kutluyorum.”

.mte20{ margin-top:-25px; z-index:1; } h6.timg{ float:right; height:25px; line-height: 25px; padding-left:5px; padding-right:5px; opacity:.8; font-size:10px!important; z-index:2; position:relative; background-color:#ebebeb; } .fr{ float:right; } .vidyorum{ padding-top:0px; margin-top:-25px; font-size:10px; font-weight: normal; } .testimonial-content{ padding:6px 10px 6px 10px; } .yrmBslk{ width:75px; color:#990000; overflow: hidden; float:left; } .testimonial-user{ display:none; width:75px; color:#990000; overflow: hidden; margin-top:5px; } .vybaslik{ color: #3f5fbf; font-weight: bold; } .catNw .nwItem h2 a{ width:98%!important; }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir