ABD ambargosuna karşı İran’dan flaş hamle!

Ekonomi
  • social-facebook
  • social-twitter
  • social-googleplus
İran yakit Bakanlığı, dahada evvel 79 dolar 15 sentten Tahran Enerji Borsası’nda satışa sunduğu petrolün varilini 64 dolar 97 sente düşürdü.

Petrol Bakanlığından yapılan açıklamada, bu erken 2. kez borsaya istek edilen 700 bin varil petrolün varilinin 64 dolar 97 sentten satıldığı aktarıldı. Borsadaki petrolün 245, 245 ve 210’ar bin varil olmak üzere üç ayrı sipariş seklinde üç kişi tarafından satıl alındığı bildirildi. Açıklamada, arzın yakit ihracatında hususi sektörün kapasitesinden yararlanılması ve yakit satışındaki kanalların çeşitlendirilmesi emeliyle gerçekleştirildiği belirtildi.

YÜZDE 80’İ DÖVİZ KURU ÜZERİNDEN

Petrol Bakanlığı tarafından evvel kez 28 Ekim’de borsada satışa sunulan İran petrolünün varil başına en düşük ücretinin 79 dolar 15 sent olarak belirlendiği, maksimum fiyatın ise yakit piyasasındaki dalganlamaya göre belirleneceği açıklanmıştı. Alım amaciyla yapılacak başvurulardan evvel toplaminda tutarın yüzde 10’unun peşin olarak yatırılması koşulu kazançlan uygulamada satışın şekli ise yüzde 20 peşin olarak ülkenin mahalli kazanç birimi riyal, yüzde 80 ise kredi olarak döviz kuru üzerinden olacak.

İran’ın bu adımla petrolü amaç alan 2. yaptırım paketine karşı petrolünü memleket içinde kıymetli vaziyete getirmeyi ve para akışını sağlayarak ambargoyu delmeyi hedeflediği belirtiliyor. AA

Merakla beklenen Yılmaz Özdil’in nihayet kitabı “Mustafa Kemal” Plus abonelerine hediye.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir