Göbeklitepe ve Türk mutfağı Brüksel’de tanıtıldı

Kültür - Sanat

Şanlıurfa’da bulunan ve “tarihin başlangıç noktası” olarak nitelendirilen Göbeklitepe ve eşsiz lezzetleriyle Bilinen Anadolu mutfağı, Belçika’nın başkenti Brüksel’de tanıtıldı.

ANADOLU MUTFAĞININ ÖNEMİ VURGULANDI

“Tarihin sıfır noktası” olarak nitelendirilen Göbeklitepe ve bölgesine ait damak tadı konuklara sunulurken, etkinliğin sloganı olarak ise “Bilgi tat almaksa, en hatri sayilir büyüklükte kütüphane Anadolu” ifadesi kullanıldı. Ünlü aşçı ve etin ustası denilen Cüneyt Asan da Göbeklitepe ve Şanlıurfa mutfağına has yemekleri katılımcılara ikram etti.

GURUR GECESİ

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türkiye’nin Brüksel Büyükelçisi Levent Gümrükçü de tanıtımın yapılmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti. ülkemiz yerine gururlu tek organizasyon gerçekleştirildiğini aktaran Gümrükçü, “Gerçekten bizim amaciyla gurur gecesi bugün. Medeniyetlerin beşiği denilen Anadolu’muzun, Sahiden medeniyetlerin beşiği olduğunu onay eden başka örneği olarak Göbeklitepe’yi burada tanıtmaktan gurur duyuyoruz. Bu tanıtımı gastronomi üzerinden yapmakta ayrı tek zerafet oldu. 12 bin sene evvel bulunacak ürünlerden sergilenen menüde hemide Şanlıurfa’mızı, hemide Göbeklitepe’mizi ayni vakitte da Türkiye’mizi iyi tek şekilde temsil ettik. Bu kapsamda emeği geçen başta Şanlıurfa Büyükşehir Belediyemize ve paydaş kurumlara teşekkür ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Göbeklitepe ve Türk mutfağı Brüksel'de tanıtıldı

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir