Avrupa

Spor

KPMG Football Benchmark ekibi, Avrupa’nın beş hatri sayilir büyüklükte ligindeki koltuksuz tribün devrimini mercek altına aldı. Avrupa’nın beş hatri sayilir büyüklükte liginden var olan Almanya, İngiltere ve Fransa’daki kulüpler stadyumlarda koltuksuz tribün dönemine geçmeye başladı. Borussia Dortmund, lig maçlarında 81 bin kişi kapasiteli stadyumunun kati duvar arkası tribünlerindeki koltukları kaldırarak seyirci kapasitesini arttırıyor. Bu sayede stadyum gelirlerinde artış sağlıyor. Dortmund’un dışındaki başka Alman kulüpleri de lig maçlarında bu uygulamaya gidiyor.

Fransa’da hükümetten destur çıktı

Almanya’nın yanı sıra Fransa’da koltuksuz tribün çagi amaciyla denemeler yapılmaya başladı. Hükümetin aldığı karar doğrultusunda Ligue tek maçlarında raylı tribün denemelerine geçildi. Daha stadyum kapasiteleri bu uygulamayla artırılmazken, ileriki dönemlerde kapasite artışına da gidileceği açıklandı. 

Tottenham’ın stadında koltuksuz tribün

Stadyum güvenliği ile alakalı en ağırbaşlı yaptırımları uygulayan İngiltere’de hükümet, koltuksuz tribüne yeşil ziya yaktı. Tottenham’ın bu sene nihayetinde açılacak var olan tertemiz stadyumunda ”Güvenli tek şekilde ayakta mücadele izlemeye imkan sağlayan tek tribün” olacağı açıklandı. Stadyumlarda koltuksuz tribünler amaciyla İngiliz hükümetine bağlı Sports Ground Safety Authority (Spor Alanları Güvenlik Kurumu) tarafından kısa süre içinde ‘Yeşil Kılavuz’ olarak adlandırılan tek rehber yayınlanacak. 

Türkiye’de raylı tribün olur mu?

KPMG Spor Sektör öncüsü Hakan Uçak, ”Avrupa’nın hatri sayilir büyüklükte ligleri koltuksuz tribün dönemine girmek üzere… Artık stadyumlarda bunun benzeri manzaralara alışsak iyi olacak. Avrupa’nın Bir hayli takimi bu sayede stadyum gelirlerini artıracak. Türkiye’deki kulüplerimizi Parasal olarak sıkıntılı tek vaziyette olmaları hasebiyle bu uygulamaya sıcak bakabilir. Ancak, sportif başarının taraftarı stada çekeceği gerçeğini de atlamamak gerekir. Kulüplerimizin taraftarlarını stada çekmesi ve bu uygulamanın yasama geçmesi vaziyetinde stadyum gelirlerinin artacağını düşünüyorum. Uygulamanın yasama geçirilmesinde şüphesiz en mühim mevzu güvenlik olacaktır. Raylı tribün düzeniyle alakalı TFF ve kulüplerin müsterek tek karar alması gerekecek” dedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir