Arkadaş Şakalaşması Canından Ediyordu

Güncel

Antalya’da arkadaşıyla şakalaşırken kalbi durunca hastaneye kaldırılan, burada çalıştırılan kalbi dört sefer dahada duran Muhammet Kadir Mor (15), 15 vakit yoğun bakım ünitesindeki tedavisinin derhal peşinden taburcu edildi. tek ayin ardindan nefes almakta zorluk çeken Mor’un, 1,5- iki santim olması koşul olan nefes borusu çapının yarım santimin altına düştüğü belirlenince operasyona alındı. Mor, aylar süre gelen hayat mücadelesinin derhal peşinden tekrar sağlığına kavuştu.

“HIRILTILI nefes ALIYORDU”

Ameliyatın gerçekleştiren Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahisi muayenehane Şefi Prof. Dr. Mehmet Bilgin, Muhammet Kadir Mor’un kendilerine 4,5 ay evvel solunum sıkıntısı hasebiyle geldiğini belirtti. Prof. Dr. Bilgin, “Hikayesini dinlediğimizde arkadaşıyla şakalaşırken ani kalbinin durduğunu, yoğum bakımda rehabilitasyon edildikten ardindan taburcu olduğunu, tek süre ardindan solunum sıkıntısı olduğunu öğrendik. Hastanın vaziyeti bize, yoğun bakımda hastalar takip edilirken nefes alması amaciyla nefes borusuna konan entübasyon tüpünün yaptığı darlığı düşündürdü. Yaptığımız incelemede bunun benzeri olduğunu gördük. Öncelikle nefes borusunu genişleten işlemler yaptık, ama bu işlemler hastaya vakit kazandırmak içindi. dört ayin ardindan da bozuk var olan nefes borusunun ortada kısmını, takriben iki cm’lik bölümü çıkartarak ameliyatını gerçekleştirdik. Erişkinlerde 2- 3.5 santim, çocuklarda ise çapı 1,5- iki santim kadardır. Muhammet bize geldiğinde, nefes borusunun çapı yarım santimin altındaydı. Hırıltılı nefes alıyordu. Başka bir deyişle her vakit hayatını kaybedebilirdi” dedi.

Prof. Dr. Bilgin, Muhammet’in tek hafta evvel operasyon olduğunu belirterek, “Bundan ardindan artık normal hayatına ayni ritimde devam edecek. nefes borusunun iki santim kısaltılması hastanın hayatını tehdit etmez. nefes borusu ameliyatlarında yüzde 50’ye civarindan çıkartılabilir” dedi.

“ARKADAŞIMLA GÜREŞİP ŞAKALAŞIYORDUK”

Korkuteli kazasinda lise 2’nci derslik öğrencisi var olan Muhammet Kadir Mor ise takriben tek senedir bay öğrenci yurdunda kaldığını belirterek, “1 Mayıs tarihinde arkadaşımla güreşip şakalaşırken ani fenalaştım. bendeniz hatırlamıyorum. Kalbim durmuş. Hastaneye kaldırılmışım. Orada çalıştırılan kalbim dört sefer tekrar durmuş. dahada ardindan Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne derhal sevk edilmişim” diye konuştu.

Yoğun bakımdaki 15 günün derhal peşinden taburcu olup evine gittikten tek ayin ardindan nefes almakta zorlandığını söyleyen Mor, “Soluk borumun daraldığı tespit edilince İstanbul’a gittik. Orada lazerle nefes borum genişletildi. Antalya’ya hanemize döndükten tek ayin ardindan tekrar nefes alamamaya başladım. dahada ardindan Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Prof. Dr. Mehmet alim hocamıza başvurduğumda üç sefer nefes borusunu genişletti, ama mesele düzelmeyince operasyon oldum. Şimdi iyiyim çok şükür” şeklinde konuştu.

YARIM SAATLİK YOLU 10 DAKİKADA GELDİM

Muhammet’in babası Süleyman Mor ise yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Ben nakliye şoförüyüm. olay bugünü İstanbul’dan dönerken tek telefon geldi. Muhammet’in arkadaşıyla şakalaşırken kalbi durdu dendi. O yolu nasıl geldim, bilmiyorum. Yarım saatlik yolu 10 dakikada geldim. Hastaneye gittiğimde doktorların Muhammet’i yaşatmak amaciyla uğraştıklarını gördüm. aciliyetli Antalya’ya derhal sevk ettiler. Erkek çocuğum 15 vakit yoğun bakımda kaldı ama taburcu olduktan tek vakit ardindan Muhammet’in nefes alamadığını görünce tekrar doktorlara başvurduk. hekimler bize nefes borusunda entübeden kaynaklanan tek daralma olduğunu söylediler. Prof. Dr. Bilgin’in gerçekleştirdiği ameliyatın derhal peşinden Erkek çocuğum sağlığına kavuştu çok şükür.”

erkek çocuğunun yaşadıklarına neden var olan arkadaşıyla alakalı şikayette bulunmadıklarını belirten Süleyman Mor, “Bunlar çocuk. Arkadaşı da bunun benzeri olmasını istemezdi. İkisi çok yakın arkadaştı. Bizim çocuğumuzun başına gelen, o çocuğun da başına gelebilirdi. Zati arkadaşı çok üzüldü” dedi.

OLAY ANI GÜVENLİK KAMERASINDA

aynı zamanda olay anı, yurttaki güvenlik kamerasına yansıdı. Görüntülerde, Muhammet Kadir Mor, arkadaşıyla güreş tutup, şakalaşırken yere yığılıyor. Yerden kalkamayan Mor’un yardımına arkadaşları koşuyor. – Antalya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir