Banka Mevduat Faizi Neye nazaran Belirlenir?

Advertorial Gündem

Banka Mevduat Faizi Neye nazaran Belirlenir?

Herkesin az çok hakim olduğu bir konudur Banka mevduat faizi. Kısaca belirtmek gerekir ise Banka tüketiciden topladığı mevduatı belirli bir kâr ile gene tüketiciye kredi olarak satar. Aradaki faiz farkı (spread) Bankanın bu işlemlerdeki kazancını belirler. Kredi faizleri malum yüzde 30-35 altında oran bulmak zor bu zamanda. Buradan yola çıkacak olursak mevduat faizinin bu oranların altında olması gerekir ki Banka işlemlerden kâr edebilsin. Tabi bunu bir fırsat olarak değerlendiren Bankalar da az değil doğrusu.

Vadeli Hesap Faiz Hesaplama nasıl Yapılır?

Banka Uygulamaları yada farklı sitelere bağlarımlı olmadan sizlere vadeli hesap faiz hesaplama iyi mi yapılır? örnek ile açıklamaya çalışacağız. Örnek olarak, 1.000 TL niz bulunduğunu ve oranlarında %25 bulunduğunu varsayalım. Tüm hesaplamalarda oranlar 32 gün hesaplandığından, ANAPARA* FAİZ ORANI*GÜN/36.500 biçimülü ile hesaplayacağız.(Bankaların faiz bildirimlerinde aylık faiz oranları minimum 32 gün üzerinden işleme alınmaktadır.)

 

Vadeli Altın Hesabı Nedir? Okumak için tıklayın..

https://www.finanshaberim.com/

Resmi Gazete ‘de 6 aya kadar bağlanan mevduat hesaplarında yüzde 5 oranında BSMV tahsil edilmektedir. Bu formül üzerinden 1.000*25*32/36.500= 21.92 TL brüt faiz rakamı doğar. 21.92*0,05= 1.10 biçimülü ile BSMV kesintisini de hesapladıktan sonrasında 21.92-1.10= 21.82 TL net faiz rakamı hesabınıza aktarılır. Tabi bu BSMV rakamı şu an için 3 ay geçerli olacak. Yeniden uzatılmaması durumunda BSMV rakamını 0.15 üzerinden hesaplama yapmanız gerekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir