Abdulkadir Ünal

Spor

Antalya’da tek ilkokulda görevli var olan Abdulkadir Ünal, 1994 seneninde uğradığı silahlı saldırıda bacaklarından yaralandı. Tekerlekli sandalyeye cezali var olan Ünal, üç sene evvel ülkemiz Bedensel Engelliler Spor Federasyonu içerisinde dansa başladı. 2016 seneninde Almanya’nın Frankfurt şehrinde düzen eden yarışmaya gündelik tekerlekli sandalyeyle katılan Ünal, kürsüye çıkamasa da Avrupa beşincisi oldu.

13- 15 Ekim’de Slovakya’da düzen eden hayat Kupası’nda hür Stil ve Latin Dansları’nda üçüncü var olan Ünal, 9-11 Kasım’da Polonya’nın başkenti Varşova’da gerçekleştirilen Avrupa kazanç Dans Şampiyonası’nda hür Stil Dans kategorisinde birinci, Latin Dans kategorisinde ise Avrupa ikincisi oldu.

“YÜRÜYEMEMEK DANS ETMEYE engel DEĞİL”

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’nun, tepkisiz halde bulunan dans branşını canlandırmak amaciyla üç sene evvel çalışmalara başladığını laf eden Abdulkadir Ünal, iki senedir şuurlu dans ettiğini söyledi. ulusal sporcu Abdulkadir Ünal, “Dans etmek çok keyifli. Hayatımda Bir hayli şeyi değiştirdi. hayat kalitemi artırdı, yasama bakışım değişti. Artık her şeyden dahada çok mutluluk dolu olmaya, hayatın dahada tutunabilir olduğunu kavradım. mutluluk dolu olacak Bir hayli şey olduğunu öğrendim. Yürüyememenin dans etmeye engel olduğunu düşünmüyorum artık” dedi.

“BİZE BİZ ENGELİZ”

Sanatın ve sporun insanın gelişimi amaciyla çok mühim olduğunu söyleyen Abdulkadir Ünal, Özürlü sahislarin ümitsizliğe kapılmaması gerektiğini anlattı. Ünal, katıldığı yarışmalarda vücudunu kullanamayan kişilerin göz kapakları ve ağızlarındaki pipet yardımıyla dans ettiğini görünce çok etkilendiğini belirtti. Abdulkadir Ünal, şöyle ayni ritimde devam etti:

“Hayatta tutunacak çok şey var. özellikle engelliler amaciyla bunu istiyorum. Zira hayatlarında Bir hayli şeyi değiştiriyor. Her şeyden evvel kendisinin özgüvenleri artıyor. tek şey yapabilmenin mutluluğunu, hazzını yaşıyorlar. hanelerine kendisi kendilerini hapsetmesinler. bendeniz hepsinin dans etmesini isterim ama rastgele tek spor dalı da yapabilirler. ülkemiz Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’na mail, telefon yoluyla veyahut şahsen gidip başvurabilirler. etkin halde bulunan 18-19 branştan rastgele tek tanesini yapabilirler. Hiçbir şey spor yapmalarına engel değil. Evlerinden çıksınlar. Bize biz engeliz, bizden başka hiçbir şey engel değil. Eskisi benzeri artık ulaşım, ekipman mananında sıkıntımız yok. Federasyonumuz sağ olsun her şeyi karşılıyor. Yeter ki onlar spor uygulamak istesin.”

“HER vakit İSTEĞİM İSTİKLAL MARŞI’NI OKUTMAK”

Hayatının sonuna civarindan dans etmek istediğini söyleyen Abdulkadir Ünal, “Önümüzde St. Petersburg’da kıtalararası şampiyona var. dahada ardindan hayat Şampiyonası, hayat Kupası ve Avrupa Şampiyonası her sene düzenleniyor. her vakit istediğim şeydi o kürsüye çıkıp İstiklal Marşı’nı okutmak. Bu bana kismet oldu. Bunun tekrar etmesini ve bu duyguyu defaatle yaşamak istiyorum” dedi.

Aslı DURAN/ANTALYA, (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir