Kerküklü çiftçiler Saddam döneminde istimlak edilen topraklarını istiyor

Dünya
Irak’ın Kerkük şehrinde rençperler Saddam Hüseyin döneminde istimlak edilen tarım arazilerinin art verilmesi amaciyla gösteri düzenledi.

Valilik binası önünde tek araya toplanan değişik etnik unsurlardan yüzlerce çiftçi, haksız şekilde istimlak edilen binlerce dönümlük arazilerin sahiplerine art verilmesini istedi.

Eylemciler attıkları sloganlar ve taşıdıkları pankartlarla tarım Bakanlığı ve mahalli yönetimden bu konuyla alakali destek beklediklerini ifade etti.

Kerkük’te 300 bin dönümlük tarım arazisine el konuldu

Türkmen Ziraatçılar Birliği Başkanı Abdunnasır Abdullah, yaptığı medya açıklamasında, ”Saddam döneminde istimlak edilen arsalarımızı art istiyoruz” dedi.

FOTO:AA

FOTO:AA

Kerkük’te Baas Partisi döneminde 300 bin dönümlük tarım arazisine haksız şekilde el konulduğunu söyleyen Abdullah, ”Arazilerimizi art almamız amaciyla tarım Bakanlığından destek bekliyoruz. Dedelerimizden var olan tapulu arazilerimizi tekrar ekip biçmek istiyoruz.” diye konuştu.

Abdullah yıllarca pkk terör örgütü IŞİD’in elinde kaldıktan ardindan kurtarılan tarım arazilerinde tekrar imalat uygulamak istediklerini belirterek, “DEAŞ’tan kurtarılan bölgelerin tekrar canlanması amaciyla hükümet desteğine gereksinim var” dedi.

“Topraklarımız Baas Partisi mensuplarına verildi”

Öte istikametten Muhammed Salih adli Kerküklü çiftçi ise yıllar evvel el konulan toprakların hakikat sahiplerine verilmesinin zamanı geldiğini söyledi.

FOTO:AA

FOTO:AA

Salih, ”Yaklaşık 40 sene evvel yüzlerce dönüm arazimiz istimlak edilerek Baas Partisi mensuplarına verildi. mevzubahis topraklar hakikat sahiplerine verilerek yıllar süre gelen bu haksızlığa nihayet verilmeli” diye konuştu.

Yıllar evvel arsası istimlak edilen Necat Talabani adli Kerküklü de bu konuya en kısa müddette çözüm bulunmaması seklinde sorunların dahada da büyüyebileceğini ifade etti.

Talabani, ”İstimlak edilen topraklarımız şu vakit Kerküklü olmayan Baas Partili kişilerce kullanılıyor. Bu mesele çözülmediği halde toprakların asıl sahipleri ile bu yurttaslar arasında kabul görmeyen olaylar yaşanabilir” şeklinde konuştu.

AA

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir