Nijerya Devlet Başkanı Buhari, Yaşadığını Kanıtlamaya Çalışıyor

Dünya

Nijerya hükümet Başkanı Muhammadu Buhari, öldüğü ve yüzünün dublörüne kopyalandığı haberlerini yalanlayarak, reddederek, kendisinin klonlanmadığını ve hakikat olduğunu söyledi.

Nijerya hükümet Başkanı Muhammadu Buhari

“ÖLMEDİM, BU GERÇEKTEN BENİM”

Nijerya hükümet Başkanı Muhammadu Buhari, öldüğü ve klonlandığı ile alakalı yasamsal medyada aylardır süre gelen söylentiler karşısında sessizliğini bozdu. Polonya’da gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler (BM) İklim farklığı Konferansı’na katılan Buhari’ye söylentiler ile alakalı sualler soruldu. Buhari’nin asistanı Bashir Ahmad ise Twitter’da Buhari’nin söylentiler hakkındaki yorumlarını bulunan tek video paylaştı. Buhari sektör bugünü yaptığı açıklamada, sıhhati ve kimliği hakkındaki söylentileri yaymaya çalışanların ‘cahil ve dinsiz’ olduğunu söyleyerek, öldüğü ve klonlandığı iddialarını kabul etmedi ve “Bazı yurttaslar klonlandığımı düşündü ama ölmedim, bu Sahiden benim, sizi saglamak ederim” dedi. Buhari, “Birçok insan hastalığım esnasında can verdiğimi düşündü ve Hem de Bir takım yurttaslar reis yardımcısının vekili olmak istediler çünkü onlar can verdiğimi onay etmişti” dedi. Bu tabiki ki onu çok utandırdı ve beni İngiltere’de ziyaret etti” dedi.

SOSYAL MEDYADA AYLARCA BU İDDİALAR KONUŞULDU

Buhari’nin öldüğü ve Sudan’dan ‘Jubril’ isminde başka tek gövde ile değiştirildiği söylentileri geçtiğimiz sene aylar süresince yasamsal medya siteleri Facebook, Twitter ve YouTube’da paylaşılmıştı. Söylentilere değin paylaşımlar 500 binden çok izlenmişti. Daha önceki Nijerya Goodluck Jonathan’da söylentilere destek verenler arasında yer alıyor.

YENİDEN SEÇİLMEK İSTİYOR

Nijerya’da Şubat ayında gerçekleştirilecek var olan seçimlerde tekrar seçilmek istek eden 76 yaşında olan Buhari, 2015 seneninde göreve geldiğinden beri rahatsız. Buhari 2017’de üç aylık hastalık desturu alarak İngiltere’de rehabilitasyon görmüş, döndükten ardindan ise “Ben hiç bu civarindan hasta kisi olmamıştım” ifadelerini kullanmış ama ne tür tek hastalığa yakalandığını belirtmemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir