Son dakika haberleri | Kandilli’den açıklama geldi: İstanbul’a ne zaman kar yağacak?

Güncel
  • social-facebook
  • social-twitter
  • social-googleplus
İstanbul’a geçen sene kar yağmamıştı, vatandaşlar heyecanla bu sene kar ne vakit yağacak Sualinin Cevabını araştırıyor. Soğuk sema kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladı. sema sıcaklığının belli tek süre dahada düşmesi bekleniyor.Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, bu sene İstanbul’da beklenen sema vaziyetine ait değerlendirmede bulundu.

Küresel ısınma İstanbul’u vurdu! 2018 senesi nihayet 47 sene en sıcak senesi olarak geçiyor. 1971-2018 yıllarını kapsayan Ocak-Kasım çagi 11 aylık vasati sıcaklık değerlendirmesine göre, 2018 yılının Ocak-Kasım çagi 16.3 derece olarak ölçüldü. Bu da nihayet 47 sene en sıcak yılını geçirdiğimiz mananına geliyor.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil tek de İstanbul’da nihayet 106 sene en sıcak 3’üncü kışının yaşanacağını söyledi. Adil tek abuhava değişikliğinin kaçınılmaz olarak görüldüğünü söyleyerek, “Sıcaklıkların artması atmosferdeki enerji miktarının da artmasına neden oluyor. Aslında tek küresel abuhava farklığı var. Bunları datalarımızda da kolayca görüyoruz. Kandilli’de yaptığımız ölçümler 100 senesi geçti. 106 senelik ölçüm periyoduna ulaştık. En sıcak 15 sene 2000’li senelerden ardindan oluştuğunu görüyoruz. yükselen tek sıcaklık trendi var” dedi.

KAR NE vakit YAĞACAK?
Aralık ayı içinde Marmara bölgesine kısa süreli kar yağışı beklediklerini kaydeden Tek, “Yüksek sıcaklıkların 2000’li senelerden ardindan 15-16 tanesi bu senelerden sonraya sıkışmış. Bu sene ılıman tek sema geçti. Kışın ılıman geçeceğini söylemiştik. İklim modellerinin neticelerini konuşuyoruz. Marmara’da serin tek sema var Aralık ayı içerisinde. Aralık ayında kar yağışı ihtimali Marmara ve batı Karadeniz’de gözüküyor. Sıcaklıklar dahada ardindan mevsim normalleri üstüne çıkıyor. İklim modellerine göre Ocak, Şubat ve Mart aylarında sıcaklıklar mevsim normalleri üzerinde olacak” diye konuştu.
DHA

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir