Türkiye’nin “Trump, Gülen’in İadesi İçin Çalışıyor” Açıklamasına Beyaz Saray’dan Yanıt: Taahhüt Etmedi

Güncel

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Donald Trump’ın FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in iadesi ile alakalı çalışıldığını söylediğini ifade etmişti. Konuya ait İzah yapan ak Saray yetkilisi “Trump, Gülen’in iadesi amaciyla taahhütte bulunmadı” ifadeleri kullanıldı.

ERDOĞAN-TRUMP GÖRÜŞMESİ

Reuters’ın haberine göre üst düzey tek ak Saray yetkilisinin yaptığı izahta “Cumhurbaşkanı Erdoğan’la G20’deki görüşmesinde reis Trump, Fethullah Gülen’in iadesi amaciyla taahhütte bulunmadı” ifadeleri kullanıldı.

Trump ve Erdoğan

ERDOĞAN VE ÇAVUŞOĞLU’NDAN İADE AÇIKLAMASI

Erdoğan ve Çavuşoğlu iadenin gündemde olduğunu söylemişti Erdoğan, G20 zirvesinde yaptığı izahta Gülen’in iadesinin de konuşulduğunu söylemişti: “Trump’la FETÖ konusunu da konuştuk. bendeniz bu konuyla alakali ümidimi yitirmek istemiyorum, Daha umutluyum. Umarım FETÖ ile alakalı çözeceğiz.”

FETÖ Elebaşı Gülen

Çavuşoğlu, sektör bugünü Trump’ın Erdoğan’a ABD’nin Gülen’i ve başka şahısların iadesi üzerinde çalıştığını söylediğini ifade etmişti. Çavuşoğlu, Bir gün evvel yaptığı izahta da 15 eyalette ‘FETÖ’ye harekât yapıldığını belirterek New Jersey’de tutuklamaların başladığını söylemişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

FBI ise bu izahı ne doğrulamış ne de yalanlamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir