Eskiden Hayır İçin Yapılan Meşhur İzmir Lokmasında Talep Patlaması Yaşanıyor

Güncel

İzmir’in ananesel lezzetlerinden var olan ve coğrafi işaret tesciliyle savunma altına alınan İzmir lokması, geçmişte Yalnızca hayır işi amaciyla dökülürken şimdi açılış veyahut doğum benzeri hususi günlerin de vazgeçilmezi oldu. Lokmaya var olan alakanın gittikçe artması üstüne aşçılık ve pastacılık eğitimi alarak sektöre girenlerin sayısı İzmir’de 700’ü buldu. Bornova iş Eğitim Merkezi içerisinde hemide aşçılık hemide pastacılık eğitimi veren ve 29 senedir lokmacılık yapan yazi Köroğlu, lokma yapımının inceliklerini anlattı.

PADİŞAHLAR YENİ DOĞAN ÇOCUKLARI İÇİN YAPTIRIYORLARDI

Osmanlı döneminde padişahların tertemiz doğan çocukları amaciyla lokma döktürdüğünü laf eden yazi Köroğlu, bu geleneğin uzunca yıllar ayni ritimde devam ettirildiğini belirtti. İzmir’in bu geleneği sahiplendiğini söyleyen Köroğlu, “İzmir lokması bütün yeryüzünde biliniyor. Kentimizde lokmayı bu denli yaygın vaziyete getiren örf ve adetlerimizdir. ama geçmişe göre seçenek sebepleri değişti. Önceden Yalnızca hayır olarak yapılan lokma şuan açılışlarda, doğumlarda ve değişik hususi günlerde seçenek ediliyor. Halkımız da lokmayı çok seviyor” diye konuştu.

KURSLARA İLGİ BÜYÜK

İzmir Ticaret Odası tarafından 8 Şubat 2011’de yapılan başvuruyu değerlendiren Türk Patent Enstitüsü’nün, analiz neticesi İzmir lokmasını şehre has tek lezzet olarak tescil altına aldığını belirten Köroğlu, lokmanın artık İzmir ile özdeşleştiğine dikkat çekti. Köroğlu şunları söyledi:

“İzmir’de 700’den çok lokmacı bulunuyor ama pastacılar odasına kayıtlı lokmacıların sayısı Yalnızca 30. Önceden lokma işi pastacılar tarafından yapılıyordu. Şimdi işi iyi bilen bilmeyen, lokma makinesi var olan her biri bu işe girdi. Bizim imalathanemize gelenler dahi taleplerdeki artışı görünce sektöre adım attı. 6 aylık dönemlerde İŞKUR ile ulusal Eğitim ortaklığında istihdam garantili eğitim programları düzenleniyor. Öğrencilere bin 200 Lira aylık verilip hususi sağlık sigortaları yapılıyor. Kursiyerler mezun olduktan ardindan işe yerleşiyorlar. özellikle lokmacılığa muazzam tek alaka var. çogunlukla ev kadınları ve iş edinmek isteyenler bu kurslara geliyor.”

MAYALAMA SÜRESİNE DİKKAT

Lokma yapımının Bir takım püf noktaları olduğunu laf eden yazi Köroğlu, mayalama süresinin lezzeti etkileyen en mühim nedenlerden biri olduğunu söyleyerek şöyle konuştu:

“Lokma yapımında ön hazırlık olarak suyu ısıtıyoruz. Su ılındıktan ardindan maya, tuz, şeker ve tek miktar da yağ ek ederek hamuru hazır vaziyete getiriyoruz. tek vakit ardindan hamur mayalanıyor ve dökme işlemine geçiyoruz. Bu süresi dökme işlemine göre ayarlıyoruz. Suyun ne civarindan ılık olması gerektiği ve mayanın ne civarindan verileceği vakte göre değişir. Hazırladığım bu hamuru yarım saat ardindan dökmeyi planlıyorum. dahada uzunca süre ardindan dökecek olsaydım mayasını dahada az, suyunu belli tek süre dahada soğuk tutardım. süresi hesaplamak lokmadaki lezzeti etkiler. Zira mayalanmamış tek hamurun lezzeti iyi olmaz. Hamuru kızartırken iki kazan kullanıyorum. Yağla buluşan hamurları tek vakit ardindan birinci tencereden alıp 2. tencereye geçirdim. Zira birinci tenceredeki yağımızın hararet seviyesi 2. tencereye göre düşük. İkinci tenceredeki yağ dahada kızgın. Bu da lokmanın dahada çıtır olmasını sağlar. Hamuru kimisi yuvarlak seçenek ederken kimisi de ortası delik olanlardan istiyor. İzmir’i iyi bilen Zati bu iki lokmanın de aynı olduğunu aynı hamurdan olduğunu biliyor.”

DOĞAL VE KOKULU ŞERBET

ev kadını ve iki bebek annesi 45 yaşında olan Funda Yüksel de üç sene evvel iş eğitim kurslarına gittikten ardindan lokmacılığı öğrendi. Kursta yazi Köroğlu’ndan ders alan Yüksel, eğitimi bitirdikten ardindan hocasının yanında çalışmaya başladı. Köroğlu ile birlikte siparişlere yetişmeye çalışan Funda Yüksel, lokmayı tamamlayan unsurlardan birinin de şerbet olduğunu söyleyerek, “Ben şerbetin dahil kismina tarçın ve karanfil koyuyorum. Tamamiyle doğal şeker kullanıyoruz. Vanilya ve gül suyu ekliyorum. Zencefil ve zerdeçalı da kattıktan ardindan bu karışım kaynıyor ve alana bunun benzeri doğal, kokulu, baharatlı tek şerbet çıkıyor. Şerbeti çok kaynatıyor ve kıvamı yoğun tek karışım elde ediyorum” diye konuştu.

Kaynak: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir