Son dakika… AKOM’dan kar yağışı uyarısı

Güncel

Yapılan izahta şu ifadeler yer aldı:

Meteoroloji genel Müdürlüğü’nden alınan veriler doğrultusunda bu erken akşam saatlerinden bu yana kent genelinde aralıklarla kuvvetli yağmur şeklinde görülecek yağışların Salı (yarın) erken saatlerinden bu yana sıcaklıkların kent merkezinde 4°C, çok bölgelerde ise 0°C’lere civarindan gerilemesi olasılık edilmektedir.

Sıcaklıkların düşmesiyle birlikte yağışın, karla karışık yağmur ve çok bölgelerde kar şeklinde görüleceği olasılık edilmektedir. özellikle İstanbul’un şimal ve doğu bölgelerinde Perşembe erken saatlerine civarindan hafif şekilde tesirli olması beklenen kar yağışının, kent merkezinde 1-2 cm, çok bölgelerde ise 3-5 santimetre kar kalınlıkları oluşturabileceği öngörülmektedir.

Yapılan meteorolojik ikaz doğrultusunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi, oluşabilecek negatifliklere karşı tedbirlerini aldı. İBB Afet Koordinasyon Merkezi’nin (AKOM) idareninde İBB yollar Bakım ve Altyapı Koordinasyon ev Başkanlığı’na bağlı 7.083 personel, 1.357 araç, 53 vinç-kurtarıcı, köy yolları amaciyla 147 traktör vatandaşların sema koşullarına bağlı mesele yaşamaması amaciyla teyakkuzda bekliyor. Metrobüs güzergâhında ise rastgele tek aksaklık yaşanmaması amaciyla 33 kışla ugras aracı çalışıyor. Ayrı olarak İtfaiye, yollar Bakım, Ulaşım, Destek Hizmetleri, Raylı Sistemler, Zabıta, Park Bahçeler, Çevre Koruma, Muhtarlıklar ve Gıda, sağlık ev Başkanlıkları, ak sehpa ve başka alakalı müdürlükler, İETT, İSKİ, İSFALT, İGDAŞ, İSTAÇ, İSBAK, Metro İstanbul, Şehir Hatları temsilcileri AKOM’da görev başında. Vatandaşlarımız, sema koşullarına bağlı oluşabilecek muhtemel sorunlara karşı ihbar amaciyla 153 ak sehpa ve İtfaiye 110’u arayabilir.