Asgari Ücret Zammının Ardından İşsizlik Maaşları da Yükseldi! İşte Yeni Maaşlar

Güncel

Yüzde 26,05 ile yapılan zammın derhal peşinden minimum fiyatın net iki bin 20 Lira olmasının derhal peşinden tertemiz senede işsizlik maaşı da arttı. bunun için göre 2019 seneninde en düşük işsizlik maaşı bin 15 lira, maksimum iki bin 30 Lira olacak.

İŞSİZLİK MAAŞI ne türlü ALINIR?

İşsizlik maaşı almak amaciyla hizmet akdinin feshinden sonraki 30 vakit içinde başvuruda bulunulması gerekiyor. Başvurular ise İŞKUR merkezlerinden, www.iskur.gov.tr adresinden ve e- hükümet üzerinden yapılabiliyor. 30 bugünü geçen başvurular geçersiz sayılıyor.

KİMLER İŞSİZLİK MAAŞINDAN YARARLANABİLİR?

4447 sayılı İşsizlik Sigortası yasasi uyarınca sigortalı sayılanlardan hizmet akitleri aşağıda anlatilan işsizlik maaşına dogruluk kazanma şartlarından birisine dayalı olarak sona erenler, İş Kurumuna süresi içinde şahsen başvurarak tertemiz tek iş almaya hazır olduklarını kaydettirmeleri ve tekrar bu Yasada bulunan prim tediye koşullarını sağlamış olmaları kaydıyla işsizlik maaşı almaya dogruluk kazanırlar.

İŞSİZLİK MAAŞINI ALMAK İÇİN koşul olan ŞARTLAR NELER?

– kendisinin istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,

– Hizmet akdinin feshinden evvelki nihayet 120 vakit içinde prim ödeyerek devamlı çalışmış olmak,

– Hizmet akdinin feshinden evvelki nihayet üç sene içinde asgari 600 vakit süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,

– Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 vakit içinde başvuruda bulunmak,

Yukarıda anlatilan şartların sağlanması seklinde işsizlik maaşından yararlanılmaktadır.

İŞSİZLİK MAAŞI ne türlü HESAPLANIR?

hergün işsizlik ödeneği, sigortalının nihayet dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan hergün vasati brüt kazancının yüzde 40’ıdır. Bu şekilde hesaplanan işsizlik maaşı miktarı, 4857 sayılı İş Kanununun 39’uncu maddesine göre 16 yaşından hatri sayilir büyüklükte işçiler amaciyla tatbik edilen aylık minimum fiyatın brüt tutarının yüzde 80’ini geçemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir