Denizli’de yaklaşık 9 milyon yıllık hayvan fosilleri bulundu

Kültür - Sanat

Başkanlığını Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Fen yazın Fakültesi Antropoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Ahmet İhsan Aytek’in yaptığı 14 kişilik ekip, Denizli’nin değişik bölgelerinde geçtiğimiz sene başlattıkları yüzey çalışmalarını sürdürüyor. Ankara Üniversitesi, Hitit Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi(PAÜ), Paris doğa Tarihi Müzesi ve Çin Paleontoloji Enstitüsünden paleoantropolog, paleontolog ve jeologlardan oluşan ekip, alanda iki ile 9 milyon sene öncesine ait olduğu olasılık edilen 14 değişik hayvan fosili buldu, istikbal sene ise 65 milyon sene evvel yaşayan dinozorlara ait izleri arayacak.

“Çalışmalar randımanlı geçti”

Doktor Öğretim Üyesi Aytek, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2002 seneninde ekip azalarından Prof. Dr. Cihat Alçiçek’in Türkiye’nin evvel homoerectus fosilini Denizli’de bulunduğunu anımsatarak, fosilin asgari 1,2 milyon sene evvel yaşamış tek insana ait olduğunun belirlendiğini ve bunun üstüne çalışmaları Denizli’de yoğunlaştırdıklarını kaydetti. Geçtiğimiz sene başlanan çalışmaların bu sene randımanlı geçtiğini belirten Aytek, Denizli’de 14 değişik hayvana ait fosil kalıntılarına rastladıklarını söyledi.

“Zürafa, su aygırı, antilop, gergedan fosilleri bulduk”

Fosillerin Denizli’nin Çal, Tavas ve Beyağaç ilçelerinde bulduklarını aktaran Aytek, “Boyunları suanki formlarından dahada kısa ama dahada kütleli iki değişik zürafa, suanki formlarına benzeyen iki değişik gergedan, minik iki değişik at, biri suanki formlarından dahada iri olmak üzere iki değişik sırtlan, tekrar suanki formlarından çok ayrım olan, nihayet vakitlerde yaşayan su aygırlarına morfolojik olarak benzeyen tek fil fosili bulduk. Bunun dışında boynuzlugillerden üç hayvan fosili bulduk. Bunların ikisinin tür tanımını yaptık, suanki antiloplarına benziyorlar, üçüncüsünü de yakın vakitte yapacağız. Bu fosillerin hayat dönemlerine bakarsak 9 ila 7 milyon sene evvel yaşadıklarını görüyoruz” diye konuştu.

“Dinozorların hayat izleri aranacak”

Çalışmaların tek sonraki sene dahada ayrıntılı sürdürüleceğini belirten Aytek, “Zaman dilimini de uzatıyoruz. Bakanlığa, 2019 senesi amaciyla 65 milyon sene öncesine civarindan giden vakit dilimini bulunan tek müracaat yaptık. nihayet 65 milyon senelik süreçteki bütün tortulları gezmeyi planlıyoruz. 65 milyon sene dediğimiz tarih, aynı zamanda dinozorların da takriben olarak hayat üzerinden silindikleri tarih. Dolayısıyla 2019 senesi yüzey araştırmasında dinozorlara ait izleri de Denizli’de araştıracağız. Dinozorların yaşamlarına ait izleri de dönemsel bazda arayacağız” dedi.

“Anadolu’da insan yerleşiminin tarihçesiyle ilişkili tertemiz belirtiler bulunabilir”

2002 seneninde bulduğu Türkiye’nin evvel insan kafatası fosilinin hatri sayilir büyüklükte aksiseda uyandırdığını belirten PAÜ yer bilimi Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Cihat Alçiçek ise “Geçen sene başlatılan yüzey araştırmalarında tertemiz fosiller bulduk. Umarım bu çalışmalarla Anadolu’da insan yerleşiminin tarihçesiyle ilişkili tertemiz belirtiler elde edebiliriz diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir