Haftanın filmlerini Abbas Bozkurt yazdı: Yaralı Ağaçlar

Spor

34 yaşında olan toy oyuncu Paul Dano, Paul Thomas Anderson’ın başyapıtı ‘Kan Dökülecek’teki (2007) muhteşem rahip karakteriyle ismini herkese ezberletmişti. dahada ardindan çok değişik türdeki rollerde boy göstererek Hollywood’un en sağlam “Karakter oyuncularından” biri oldu. Onun Richard Ford’un romanını sinemaya uyarlayacağı haberi yayılınca her biri belli tek süre şüpheyle yaklaşmıştı. Oysa film bütün bu kuşku bulutlarını hızla dağıtıyor.

Dano’nun evvel kez tek uzunca metraj yönettiğini bilmesek, kamera arkasında deneyimli tek ad olduğunu düşünebiliriz. Oyunculuk idaresi tek kelimeyle harika. Filmin çevreninde geliştiği ailenin her bireyi derinlikli oyunculuklarla perdede kanlı canlı birer karaktere dönüşüyor.

60’lı senelerin Amerika’sında geçen öykü, ağlak tek melodram olmaya hayli yatkın. Oysa his dozu öylesine iyi ayarlanmış ki, karakterlerle mesafenizi kaybetmeden onların his dünyasının ortasına dalabiliyorsunuz.

‘Yangın Yeri’ hemide özbeöz ayni vakitte da mecazi tek yangını anlatıyor.

Kesin yargılara varmıyor

Çocuklarıyla sıradan tek ortada derslik hayatı yaşayan Jeanette ve Jerry çiftinin hayatı, hanelerinin yakınındaki tek yangınla birlikte sekteye uğruyor. İşini kaybeden Jerry tertemiz maceralara atılmak istiyor. Onun yalnız bıraktığı Jeanatte de bütün kimliğini ve ilişkilerini tekrar sorguluyor.

Aile olmak deney et şeye, birlikte kalmak uğruna feda edilenlere değin Bir hayli Sual soran ve kati yargılara varmayan film, Hollywood’dan artık bazı vakit çıkan cinsten, ölçülü ve incelikle işlenmiş tek aile dramı.

Sundance, Toronto, Cannes benzeri mühim festivallerde yarışan ‘Yangın Yeri’ Paul Dano’nun ehil tek yöneten olma yolunda attığı evvel adım olabilir. 

3 Hayat

Cafer Panahi, İran’daki rejime karşıt görüşlü olduğu amaciyla yıllarca ev hapsinde kalmış, film çekmesi defaatle yasaklanmış tek isim, ama bütün kısıtlamaları aşarak film çekmeyi sürdürüyor.

Kendini ve eşini de dahil ettiği ‘3 Hayat’ adli yollar filminde, oyuncu olmak amaciyla yardım istek eden toy tek kadını arıyor Panahi çifti. Arabalarıyla taşrada yolculuk ederken, karşılarına çıkan yurttaslar onlara Bir hayli hikaye armağan ediyor.

İran sinemasından alışık olmadığımız derecede eğlenceli var olan filmi, sıkı sinemaseverler netlikle listelerine alacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir