Merkel: AB-Türkiye göçmen mutabakatı istediğimiz gibi uygulanmadı

Dünya
Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkemiz ve Avrupa Birliği (AB) arasındaki göçmen mutabakatına ilişkin, “AB-Türkiye anlaşması muvaffakiyet gösterdi ama arzu ettiğimiz benzeri uygulanmadı. art gönderimlere ait mesele var. Yunanistan’la birlikte bu noktaları düzeltmek amaciyla çalışacağız.” dedi.

Merkel, takriben 5 sene ardindan evvel kez resmi ziyarette bulunduğu Atina’da Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile düzen ettikleri medya toplantısında konuştu. Yunan halkının ahenk gösteren ücret kriz döneminde çok Yorucu süreçlerden geçtiğine, nihayet vakitte ise Bir takım iyileşmeler görüldüğüne işaret eden Merkel, “Tabii ki bu reform çabalarının bittiği mananına gelmiyor. Bunun dahada başlangıç olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

Merkel, Makedonya ve Yunanistan arasındaki “isim anlaşması” ile alakalı iki ülkenin liderlerini kutlama ederek, “Bu çözüm Yalnızca Yunanistan ve ‘Kuzey Makedonya’ amaciyla değil bütün Avrupa’nın yararına olacak.” değerlendirmesinde bulundu. ülkemiz ve su arasındaki göçmen mutabakatına ait tek suale cevap veren Merkel, “AB-Türkiye anlaşması muvaffakiyet gösterdi ama arzu ettiğimiz benzeri uygulanmadı. art gönderimlere ait mesele var. Yunanistan’la birlikte bu noktaları düzeltmek amaciyla çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

“AB İÇİN müsterek İLTİCA İDARESİ İSTİYORUZ”

Çipras ise Yunanistan’ın sığınmacı krizinden en çok etkilenmekte var olan memleket olduğuna işaret ederek, “Önemli soru, her memleket kendisinin başına mı bu mevzuyla uğraşacak yoksa su dayanışma içinde mi bu mesele üzerinde çalışacak? Üç senedir Avrupa zirvelerinde bunu tartışıyoruz. Merkel ile aynı noktadayız. su amaciyla müsterek tek iltica idaresi istiyoruz.” dedi. İki memleket arasındaki ilişkilerde güç dönemleri arkada bıraktıklarını belirten Çipras, “Baskıcı Almanlar’ ve ‘Tembel Yunanlar’ benzeri klişe düşünceler kamuoyuna hakim olmuştu. Biz bu hatri sayilir büyüklükte sınavı ve düşünceleri aştık, müsterek tek uzlaşı yakaladık. Zira bu, Yunanistan ve Avrupa’nın kendisini kurtarması amaciyla gerekliydi” yorumunda bulundu. AA

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir