Yunanistan Başbakanı Çipras, Türkiye’nin AB Üyeliğine Destek Verdi

Güncel

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Atina’yı ziyaret eden Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yaptığı görüşmede, Türkiye’nin su üyeliğine destek verilmesi gerektiğini söyledi. Çipras “Türkiye’nin su üyeliği hemide Türk halkının yararına olacak ayni vakitte da bölgedeki istikrarın sağlanması amaciyla mühim olacaktır” şeklinde konuştu.

ÇİPRAS, KIBRIS SORUNUNA ÇÖZÜM İÇİN DESTEK BEKLİYOR

Merkel ile Türk-Yunan ilişkilerini ve Kıbrıs sorunundaki nihayet gelişmeleri de gözden geçirdiklerini söyleyen Yunanistan Başbakanı, Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı tek çözüm bulunması amaciyla gösterilen uğraşlara da destek verilmesi gerektiğinden laf etti.

MERKEL, TÜRKİYE İLE İMZALANAN ANLAŞMANIN ÖNEMİNDEN BAHSETTİ

bunun için karşın, Kıbrıs’ın kendisinin kıta sahanlığı ve Münhasır ahenk gösteren ücret bölgesi (MEB) içinde sondaj yapma hakkı olduğuna da dikkati çeken Çipras, her ülkenin kendisinin kıta sahanlığı içinde araştırma yapma hakkı olduğunu ve bunun için herkesin saygı göstermesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Merkel ise ülkemiz ile su arasında imza adan göçmenlerin iadesi anlaşmasının öneminden laf etti.

MAKEDONYA’YA su ÜYELİK YOLU AÇILDI

Merkel, bu anlaşmanın başarılı olduğu civarindan göçmen iadesi ile alakalı su içinde çıkan hukuki sorunların aşılmasına çalışıldığını söyledi.

Merkel mevzubahis art iade anlaşmasının Afganistan ve Pakistan benzeri harp olmayan ülkelerden gelen muhacirlere uygulanmadığını da sözlerine ekledi.

Almanya Başbakanı Yunanistan’ın Makedonya Cumhuriyeti ile arasındaki ad ihtilafının giderilmesini öngören anlaşmaya tam destek verdi.

MERKEL, YUNANİSTAN’IN nihayet vaziyetinden hoşnut OLDUĞUNU DİLE GETİRDİ

Merkel, bu anlaşmanın öngördüğü ad değişikliğiyle “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti” olarak AB’ye tam azalik yolunun açıldığını söylemesi dikkati çekti.

Merkel, Yunanistan’ın ahenk gösteren ücret krizden çıkmaya başlamasından duyduğu memnuniyeti dile getirirken, Çipras 2014’te Merkel’in Atina ziyaretine karşı düzen eden protesto gösterilerinde yer aldığını, ama Başbakan olduktan ardindan Merkel ile çok faydalı müzakereler yaptığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir