Faciada hayatını kaybeden Alemdar ailesi için gözyaşları sel oldu

Güncel

Kartal’daki binanın çökmesi neticesi hayatını kaybeden Alemdar ailesinin 9 ferdi, ülkemiz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle nihayet yolculuğuna uğurlanıyor. Kartal’da çöken binada yıkıntı altında kalıp hayatını kaybeden Alemdar ailesinden 9 kişinin cenazeleri Pendik 15 Temmuz Şehitler Camii’ne getirildi. Aile yakınları cenazelerin başında gözyaşı döktü. Tabutların üstüne sarılan yakınları uzunca süre sakinleştirilemedi. 

 

Kartal Orhantepe mahallesi Sema Sokağı’ndaki Yeşilyurt Apartmanı’nın çökmesi neticesi hayatını kaybeden Alemdar ailesinin 9 üyesi amaciyla Pendik sahilindeki 15 Temmuz Şehitler Camisi’nde öğle zamanı cenaze merasimi düzenlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaralıların tedavilerinin sürdüğü Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki ziyaretinin derhal peşinden 15 Temmuz Şehitler Camisi’ne geldi. 

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın kıldırdığı cenaze namazına İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ulusal müdafaa Bakanı Hulusi Akar, Maliye Bakanı Berat Albayrak, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sağlık Bakanı Fahrettin Koca, endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, milletvekilleri, belediye başkanları ile enkazdan çıkan aile azalarından Halil İbrahim Alemdar da katıldı.

“BURADAN ÇIKARILMASI koşul olan BİRÇOK DERS VAR”

Erdoğan, cenaze namazının derhal peşinden yaptığı konuşmada, şehadete ulaşan meyyit ve meyyitelere Allah’tan rahmet diledi. Buradan çıkarılması koşul olan Bir hayli ders olduğunu belirten Erdoğan, “Şu vakit musallada bize tek va’z u nasihatte bulunuyorlar. Buradan bizim de nasibimizi almamız lazım. Adımlarımızı da bunun için göre atmamız lazım. Temenni ediyorum ki biz buradan va’z u nasihati alıp, geleceğimizi de bunun için göre allahın izniyle atama ederiz, belirleriz. Diyanet İşleri Başkanımız sizlerden Zati helallikleri aldı. Hakkımızı helal ettik. Rabb’im allahın izniyle sevgili Habibinin Liva-ül hamd ismiyle müsemma sancağı altında bizleri buluştursun. Rabb’im uçurum ve yardımcımız olsun. Sırat-ı müstakimden bizleri ayırmasın. Allah cümlemizden razı olsun” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının derhal peşinden tek tabuta omuz verdi. Alemdar ailesinin fertlerinin cenazeleri, defnedilmek üzere Pendik tertemiz Şeyhli Mezarlığına götürüldü.

Öte yandan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kartal’da çöken binada hayatını kaybedenlerin sayısının 17’ye yükseldiğini bildirdi. “Kaybettiğimizin vatandaşımızın sayısı 17 oldu.” diyen bakanimiz Koca, yaralılara ait şu verileri verdi: “Bizim şu vakit izlediğimiz 13 hastamız var. Bu hastaların 7’si yoğun bakımda takip ediliyor. tek hastamızı da taburcu etmiştik. Bu 7 hastadan 2’sinin vaziyeti ciddi. tek de Havva kızımız var. Havva’nın vaziyetini düne göre belli tek süre dahada iyi gördük ama ciddiyetini savunduğunu söyleyebiliriz. Tayyip’in (Mahmut Alemdar) vaziyeti da düne göre dahada iyi ve iletişim kurulabilir durumda. genel vaziyetini da iyi gördüğümüz tek pozisyonda.”