İçme Suyundaki Salgın Nedeniyle 5 Günde 2 Bin 761 Kişi Hastanelere Başvurdu

Güncel

Burdur’un nahiye kazasinda cumartesi gününden beri iki bin 761 kişinin mide bulantısı, istifra (kusma) ve ishal şikayetiyle hastaneye müracaat ettiği öğrenildi.

‘YÜZEY SULARI SONDAJ KUYUSUNA KARIŞTI, BAKTERİ OLUŞTU’

Salgının sebebini açıklama eden Burdur Valiliği, “İlçe merkezine içme suyu saglamak eden iki kuyunun aşırı yağışlardan dolayı yüzey sularının sondaj kuyusuna karışması ve kirlenmeden dolayı Bir gün evvel alınan numunelerin laboratuvar neticeleri neticesi bakteri ürediğini, bunun da şebeke suyuna dahil olduğunu; sağlık Müdürlüğü, belediye ekipleri çalışmaları yaptıktan ardindan bakteri üreten bu iki kuyu dönem dışı bırakarak su verme işlemi kapatılmıştır. Böylelikle kirlenmenin önünü almış olduk” açıklamasında bulundu.

İÇME SULARINDAKİ KİRLİLİK ORTADAN KALDIRILDI

nahiye Kaymakamlığı’ndan yapılan izahta ise, salgına neden var olan içme suyundaki kirlenmenin Tamamiyle ortadan kaldırıldığı belirtildi. izahta şöyle denildi:

“İlçemizde alana gelen salgın hasebiyle Kaymakamlığımız koordinesinde sağlık Müdürlüğü ve Belediyemiz ekiplerince yapılan çalışmalar neticesi içme sularındaki kirlenme Tamamiyle ortadan kaldırılmıştır. Alınan su numunelerinde rastgele tek kirlilik olmadığı tespit edilmiştir. Şebeke sularının saglam tek biçimde içilebileceği, kullanabileceği halkımıza saygıyla duyurulur.”

Kaynak: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir