Son dakika haberi… Diyarbakır’da darbe girişimi davasında karar!

Güncel

Diyarbakır 8. Ağır karar Mahkemesinde görülen karar duruşmasında yakalanmis üç sanıktan Gürdoğan hazır bulundu. Darendeli ve Kartepe ise Ses ve görsel Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla Adana F Tipi Kapalı karar İnfaz Kurumundan duruşmaya katıldı. Hafta nihayetinde sanıkların esasa ait savunmasının alınmasının derhal peşinden mahkemede karar, sanıkların yüzüne okundu. Daha önceki generaller Darendeli ve Kartepe ile Daha önceki albay Gürdoğan’a “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya girişim etmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet mapus cezası verildi. Sanıkların sabıkasız geçmişini takdiri indirim nedeni onay eden mahkeme TCK’nin 62/1 maddesi uyarınca cezaları müebbet mapusa çevirdi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A YÖNELİK SUİKAST PLANI

Sanıklar ile alakalı hazırlanan iddianamede, Kartepe’nin, FETÖ/PDY pkk terör örgütü üyesi olarak darbeye girişim eden başka şüphelilerle birlikte devinim ettiği ve etkin olarak vuruş teşebbüsünde bulunduğu belirtilmişti. Akıncı Üssü’ndeki eylemlere ait davada yakalanmis yargılanan Daha önceki sema Kuvvetleri Komutanlığı genel Sekreter Yardımcısı kurmay albay Ali Durmuş’un vuruş girişiminin sema Kuvvetleri ayağının planlayıcılarından olduğu ifade edilen iddianamede, Durmuş’un, Kartepe ile yaptığı müzakereye yer verilerek şunlar kaydedilmişti:

“Durmuş, yaptığı tasarı doğrultusunda vuruş girişiminden üç vakit evvel Diyarbakır’dan tayyare gasbeden Eskişehir’de görevli pilotlardan Yavuz İstek’i arayıp, ‘özel görev olduğunu’ söyleyerek Diyarbakır’a gelmesini istemiştir. istek doğrultusunda İstek, birliğinden destur alarak Diyarbakır’a gelmiştir. Durmuş’un ise vuruş girişiminden tek vakit evvel Diyarbakır’a gelerek tayyare gasbeden İstek ve İbrahim Yozgat ile Kartepe’nin evine gittikçe müzakere yaptıkları tespit edilmiştir. Yapılan görüşmede Durmuş, Kartepe’ye, ‘Büyük tek kelle alacağız.’ şeklinde beyanda bulunmuştur. Bu sözden sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a suikasta baz alinarak eylemden bahsedildiği anlaşılmıştır. müzakerenin derhal peşinden Durmuş, tayyare kaçıran şüphelilerle toplantı yapmıştır. Bu toplantıda darbeye girişim girişimi ve 8. anne Jet Üssü’nden gasbedilen harp uçaklarının kalkışının planlandığı değerlendirilmiştir.”

DARBE TEŞEBBÜSÜ PLANI İÇİN GÖRÜŞMÜŞLER

İddianamede, Darendeli ve Kartepe’nin FETÖ’nün darbeye girişim planı çerçevesinde vuruş girişiminden üç vakit evvel aylık rutin tasarı dışında “aynı günlü ivedi” ibaresiyle Muğla’nın Dalaman Askeri Havalimanı’na karşılıklı hizmet uçuşu planladıklarının belirlendiği yer almıştı. Darendeli’nin kendisinin hususi aracıyla gittiği Dalaman Askeri Havalimanı’ndan Kartepe’yi alarak muhtemel vuruş girişim planıyla alakalı görüşmek emeliyle üs dışında 1,5 saat görüştüğü ifade edilen iddianamede, Darendeli’nin ifadesinde bu müzakereden bahsetmediği aktarılmıştı.

İddianamede, maznun Gürdoğan’ın ise FETÖ/PDY pkk terör örgütünün vuruş girişiminde sema kuvvetleri ayağının planlayıcılarının Diyarbakır 8. anne Jet Üssü’nde uygulamak istek ettikleri eylemlerin gerçekleşmesi amaciyla verdikleri buyruk ve talimatlar doğrultusunda devinim ettiği ve şüphelinin ile alakalı yapılan tespitlerden etkin olarak vuruş teşebbüsü içinde bulunduğu kaydedilmişti. AA

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir