SGK Bürokrasiyi Azaltmak İçin Borçlanmaları e-Devlet Sistemine Taşıdı

Güncel

Türkiye’de 40 milyondan çok kişi ve yüzlerce kuruluş işlemlerini artık e-Devlet üzerinden yürütüyor. sosyal güvenlik müessesesi da vatandaşın işini kolaylaştıracak çok sayıda işlemini e-Devlet’e taşıdı. Bunlardan biri de borçlanma işlemleri. çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli olmayı düşünen surat binlerce kişi askerlik, doğumgibi borçlanmaların artık e-Devlet üzerinden yapacak.

Öncelikle borçlanma müracaatında bulunacak kişinin e-devlet şifresinin olması gerekiyor. Şifre temininden ardindan e-Devlet sisteminden sosyal güvenlik müessesesi uygulamalarına giriş sağlanacak. sosyal güvenlik müessesesi Uygulamaları içerisinden askerlik, doğum veyahut vatan dışı olacak şekilde kendilerine ahenk gösteren var olan seçeneği seçerek işleme ayni ritimde devam edecekler. tek sonraki ekranda ‘Daha evvel yapılmış başvurunuz bulunmamaktadır. tertemiz müracaat düğmesini kullanarak başvuruda bulunabilirsiniz’ iletisi sizi karşılıyor olacak. Bu iletisi derhal sağ üst bölümünde ‘Yeni başvuru’ butonuna tıklayarak borçlanma adımlarını izleyebiliriz.

DOĞUM BORÇLANMASI İÇİN DOĞUM akabinde 720 GÜNLÜK SÜREYİ GİRMELİSİNİZ

tek sonraki ekranda borçlanmayı kimin amaciyla yapacağınızı soruyor olacak. Burada vefat eden babanız amaciyla askerlik, yurtdışı veyahut tekrar vefat etmiş anneniz amaciyla 900 bugünü bitirmek yerine doğum borçlanması yapmanız amaciyla seçenekler bulunuyor. tek sonraki adımda ise tarih verileri ve tutarları belirlemeniz gerekecek. Askerlik borçlanması ve yurtdışı borçlanması amaciyla e-devlet üzerinden askerlik derhal sevk belgenize ulaşabilir veya yurda giriş çıkış tarihlerinizi öğrenebilirsiniz. Doğum borçlanması amaciyla ise doğum sonrası 720 hergün süresi girmelisiniz.

15 GÜN İÇİNDE DÖNÜŞ SAĞLANACAK

meblağ bölümünde size en düşük var olan minimum 85,28 TL’den mi veya maksimum var olan 639,60 TL’den mi borçlanacağınızı soruyor.

tek başka seçenekte ise hergün borçlanılacak meblağı kendinizin belirlemesini istiyor. anlatilan tutarlar hergün borçlanma tutarlarıdır. Borçlanılacak zamanin çarpımı neticesi ödeyeceğiniz meblağ alana çıkar. nihayet aşamada ise işlemlerinizin hangi kuruluş tarafından yapılacağını bildirilecek ve ekran kapatılacak. Sonrasında 15 vakit içinde ekranda yazan kuruluş tarafından şahsınıza dönüş sağlanacak ve tediye dekontunuz adresinize tebliğ edilecek. Ödeme işlemini gerçekleştirmenizle birlikte tek ay içinde bütün borçlanılan süreler hizmet listenizde görüntülenecek.Artık borçlanma amaciyla günlerce uğraşan vatandaşlar artık işlemlerini çok basit halledecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir