Konut kredisi faizi geriledi

Güncel

Geçtiğimiz ay uygulamaya alınan tertemiz kredi enstrümanı ‘enflasyona endeksli ev kredisi’ ile ev kredisi 1,75’ten 1,50’ye geriledi. Bu ay açıklanan verilerle senelik enflasyon 18,71’den 15,72 seviyesine gerileyince enflasyon endeksli olarak yaratılan tertemiz üründe nema oranı dolaysiz olarak 25 nokta aşağı indi.

ORAN GİTTİKÇE DÜŞECEK

Öncelikle tarım Bankası tarafından 17 Haziran’da uygulamaya alınan enflasyona endeksli ev kredisi nema oranları banka tarafından tertemiz kullandırımlar amaciyla 1,75’ten 1,50’ye indirildi. Haziran ayında kullandırılan ev kredileri amaciyla aylık yüzde 1,75 nema oranı uygulanmış iken, açıklanan güncel enflasyon verisi doğrultusunda tertemiz kullandırılacak ev kredileri amaciyla aylık yüzde 1,50 oranından kullandırım yapılacak.

Vatandaşlar enflasyon oranlarındaki düşüş trendi ayni ritimde devam ettiği sürece tertemiz kredi kullandırımlarında dahada düşük oranlarla kredi kullanabilecekler. Enflasyona endeksli ev kredisi kullanmış var olan vatandaşlar ise nema güncelleme dönemlerinde (6 veyahut 12 aylık periyotlarda) avantajlı oranlardan istifade ederek var nema oranlarını dahada düşük oranlara çekebilecek. Bu doğrultuda Haziran ayında aylık 1,75 nema oranından ev kredisi kullanan ve nema oranı güncellemesinde altı aylık periyot seçen vatandaşlar enflasyon düşüş trendinin ayni ritimde devam etmesiyle aralık ayında avantajlı oranlardan yararlanma imkanı bulacak.

1,65’TEN 1,50’YE

Sabah’ta bulunan habere göre, 120 ay vadeli 150.000 Lira kredi kullanmak istek eden tek yurttaş vaziyeti hazırda sabit faizli olarak aylık 1,65 oranından kredi kullanabiliyorken, enflasyona endeksli ev kredisi kullanması vaziyetinde var enflasyon bilgilerine göre aylık yüzde 1,50 oranında kredi kullanma imkanı bulacak.

88 BİN Lira AVANTAJ

Örneğin bu erken kullanılan 150.000 Lira tutarlı 120 ay vadeli ev kredisi amaciyla toplaminda art tediye meblağı 345.476 Lira olurken, tekrar bu erken kullanılan enflasyona endeksli ev kredisi amaciyla enflasyonun altı ayin ardindan yüzde 9’a düşmesi projeksiyonu altında toplaminda art tediye meblağı 256.705 Lira oluyor.

KREDİ ALANLARIN YÜZDE 40’I TERCİH EDİYOR

tarım Bankası tarafından uygulamaya alındığı günden bu yana yoğun alaka gören enflasyona endeksli ev kredisi ürününü iki buçuk hafta benzeri tek kısa müddette ev kredisi kullanmak istek eden vatandaşların yüzde 40’ı seçenek etmiş durumda. Bu tertemiz ürünün tek benzeyen mevduatta da uygulanmaya başlanmış ve parasını bankaya yatıran yurttaş enflasyon değişimine bağlı olarak yükselen tek nema oranıyla kazanç sağlamaya başlamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir