Türkiye’den, BM Cenevre Ofisi’ne ve İsviçre’ye PKK notası

Güncel

Türkiye, PKK’lı teröristle sözde eylem planının imzalandığı BM Cenevre Ofisi’ne ve ülkeye giriş desturu veren İsviçre makamlarına protesto notası verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bir gün evvel yaptığı izahta BM’nin PKK ile yaptığı anlaşmaya reaksiyon göstererek “En hafif ifadesiyle skandaldır” ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye’nin BM Cenevre Ofisi Nezdindeki devamlı Temsilciliği, BM Cenevre Ofisi genel Direktör Vekili nezdinde teşebbüste bulunarak eylem planının imzalanmasından duyduğu infiali aktardı. devamlı Temsilcilik, sözlü protestosunun derhal hemen peşinden neden BM Cenevre Ofisine gerekse de İsviçre makamlarına resmi protesto notası verdi. Temsilcilik, her iki makama da gönderdiği protesto notasına, PKK teröristi Ferhat Abdi Şahin’in Interpol tarafından al bültenle arandığına ait vesikayı de iliştirdi.

NE OLMUŞTU?

Birleşmiş Milletler genel Sekreterinin silahlı çatışmalarda çocuklar konusundaki hususi temsilcisi Virginia Gamba, 29 Haziran’da BM Cenevre ofisinde tek araya geldiği SDG ismini kullanan pkk terör örgütü YPG/PKK üyesi Mazlum Abdi ile örgütün “bünyesindeki bebek savaşçıları bırakması için” eylem tasarınına resmi törenle imzasini atmıştı.

BM’den yapılan açıklamada, “SDG’nin, bu anlaşma ile çocukları savaşçı olarak kullanmamayı, bünyesindeki kız ve bay çocuklarını belirleyerek ayırmayı ve bu konuyla alakali tedbirler almayı taahhüt ettiği” bildirilmişti.

Özel temsilci Gamba ise eylem planı olarak tanımlanan anlaşmaya ilişkin, “Suriye’deki çocukların savunması amaciyla mühim tek vakit ve SDG’nin şemsiyesi altında etkinlik gösteren hiçbir örgütün bundan ardindan çocukları savaşçı olarak kullanmayacağına değin sürecinin başlangıcı” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Açıklamada, eylem planının, “Birleşmiş Milletler ve Suriye Demokratik Güçleri arasındaki aylarca süre gelen istişareler neticesi imzalandığı” ifade edilmişti.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuya ait yaptığı izahta “BM’nin pkk terör örgütü YPG/PKK ile bünyesindeki bebek savaşçıları bırakması bahanesiyle görüşmesi ve tek anlaşma imzalanması Katiyen onay edilemez. bu konuyla alakali biz de alakalı mercileri ağırbaşlı manada silkelemek istiyoruz. Hangi gerekçeyle olursa olsun BM’nin tek pkk terör örgütünü bu şekilde muhatap alması, masaya oturması ve resmi tek durum tanır benzeri tek anlaşma imzalaması en hafif ifadesiyle tek skandaldır. BM bunun benzeri tek skandalın altına imzasini koyamaz. Olacak iş değil.” demişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

ÇAVUŞOĞLU NE DEMİŞTİ?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da konuya ait yaptığı izahta “Genel Sekreterle görüşeceğiz. müzakere ile alakalı mutabık kaldık. Arkadaşlarımız zamanlamasını ayarlamaya çalışıyorlar. devamlı Temsilcimiz Feridun Bey, kendisi genel Sekretere gittikçe yazılı protestomuzu da iletmiştir. Bu şahısla alakalı al bülteni önüne koymuştur. genel Sekreter bunu görünce çok şaşırmış. Zira bu şahsın pkk terör listesinde olduğunu ve de al bültenle arandığını bilmiyorlarmış. İşte terörle mücadeledeki çifte standart ve ikiyüzlülük bu. al bültenle aranan kişi nasıl oluyor da İsviçre’ye gidebiliyor? İsviçre ki her vakit terörle ugras ve başka dogruluk ve haklar ile alakalı başka ülkelerin belli tek süre dahada önünde olmaya çalışan tek memleket esasen.” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir