Endüstri 4.0: Robotlar işlerimizi ele geçirecek mi?

Teknoloji

Robotların gittikçe iş gücünün yerini alması, suni zeka ile kendisinin kendine karar verebilen makinelerin doğuşu, üreten, tüketen, lojistiği sağlayan ve Hem de pazarlamaya el atabilecek robotların önümüzde 20 sene içinde hayatımıza girmesi mümkün. Tam otomasyon insanlığı hemide korkutuyor ayni vakitte da istikbal ile alakalı heyecanlandırıyor. Peki korkmalı mıyız? endüstri 4.0 net nedir? Neleri değiştirecek? İstanbul Aydın Üniversitesi endüstri 4.0 Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Cem harp Aydın herkesin aklına takılan sualleri yanıtladı.

‘Yeni çağa ayak uydurabilenler kazanacak’

Endüstri 4.0’ın açacağı tertemiz çağı değerlendiren Aydın, “Endüstri 4.0 makinelerin kablosuz ağ irtibatları ve sensörler aracılığıyla imalat hattının sanal kopyasını yapan, denetim eden ve kendisinin başına karar verebilen tek sisteme bağlanmasını bulunan tertemiz tek fabrika konseptine verilen isimdir” diyerek,“Endüstri 4.0 ile imalat teknolojileri ve süreçlerinde otomasyon ve veri paylaşımına baz alinarak tek trendi ifade etmektedir. endüstri 4.0 siber-fiziksel sistemler, nesnelerin interneti, bulut bilişim ve suni zekâ benzeri Bir hayli konsepti içinde barındırmaktadır. endüstri 4.0 ile netlikle tertemiz tek çağa giriyoruz bu tertemiz tur Önceden yurttaslar tarafından yapılan Bir hayli işin makineler tarafından yapılmasına yollar açacaktır. Bu asama tespit edecek iş kollarının kaybına yollar açsa da dördüncü endüstri devriminin trenine atlayabilen ülkelerin üretkenlikleri ve refahlarında ağırbaşlı tek artışa yollar açacaktır. endüstri 4.0 ile netlikle bilim kurgu filmlerinde olduğu benzeri robotlar hayatımızı ele geçirmeyecek ama işçilerin tekrar atanması olarak adlandırılan ve Bir takım işlerin ortadan kaybolmasıyla, Bir takım tertemiz işlerin doğmasına yollar açan asama hızlanacak ve fabrikalarda otomasyon ile enformasyon ve komünikasyon teknolojilerinin kullanımı artacaktır” şeklinde konuştu.

‘Endüstri 4.0 Almanya’da doğdu’

Tam otomasyon fikrinin tarihine değinen Cem harp Aydın, “Endüstri 4.0 aslında Alman hükümetinin imalatın dijitalleşmesini planlayan tek çok teknoloji stratejisidir. endüstri 4.0 terimi 2011 seneninde Hannover Fuarı’nda tekrar alana atılmış ve Ekim 2012’de endüstri 4.0 çalışma grubu Alman Federal Hükümetine endüstri 4.0 kurulumuna değin tekliflerini sunmuştur. endüstri 4.0 çalışma grubu azaları ve ortakları endüstri 4.0’ın düşünce babaları ve ardındaki itici güç olarak tanınmaktadır. endüstri 4.0 stratejik girişimiyle Alman hükümeti Almanya’yı ileri düzey imalat çözümleri sağlayan lider tek sektör haline getirmeyi amaçlamaktadır. endüstri 4.0 stratejik girişiminin imalat sektöründe devrim yaparak dördüncü tek endüstriyel çağı başlatacağına inanılmaktadır” ifadelerini kullandı.

‘Gelecek sanıldığı civarindan ırak değil’

Tam otomasyon çağının sanıldığı civarindan ırak olmadığını belirten Aydın, çeşitli fabrikalarda imalat sisteminin değiştirildiğini söyledi. Aydın, “Endüstri 4.0 ile sağlanan verimlilik artışıyla dünyanın Bir hayli kisminda insanların dahada evvel satın alamadıkları Bir hayli ürüne nispeten pahali olmayan fiyatlarla erişimi mümkün olacaktır. Dördüncü endüstri devrimiyle tertemiz iş kolları alana çıkarken tespit edecek tek takım iş kolları ortadan kalkacaktır. Örneğin siber-fiziksel sistemlerin imal edilmesi veyahut bu stil sistemlerin otonom kararlar verebilmeleri amaciyla çeşitli algoritmaların yazılması bu tertemiz iş kollarına misal olarak verilebilir. Erik Brynjolfsson ve Andrew McAfee, adli MIT üniversite profesörleri İkinci Makine Çağı adli kitaplarında, doğru eğitime veyahut hususi yeteneğe sahip tek işçi olmak amaciyla günümüzden dahada iyi tek vakit olmadığını çünkü bu insanların teknolojiyi kullanarak kıymet üretebileceği tek çağda yaşadığımızı ifade etmektedir. Aynı kitapta ise günümüzün sıradan yeteneklere ve ustalığa sahip işçiler amaciyla çok perişan tek vakit olduğunu çünkü bilgisayarların, robotların ve başka dijital teknolojilerin bu kabiliyetleri ve ustalığı alışılmışın ötesinde tek hızla öğrendiklerini ifade etmektedir. Dolayısıyla değişime ayak uydurmak istek eden ve değişen yeryüzünde kıymet üretebilmek istek eden insanların kendisi kendilerini tertemiz teknolojiler ile alakalı donanımlı vaziyete getirmesi önemlidir. endüstri 4.0 ile imalat sektöründe yaşanacak değişimin çok uzakta olmadığını belirtmekte yarar var, bu değişim zamani oldukça hızlı ilerliyor, mesele bu erken Almanya’da 300’ün üzerinde misal fabrikada tesis ekipmanlarının bağlantıları, enformasyon teknolojisi sistemleri ve iş yeni sezon modelleri üstüne araştırma enstitüleri ve şirketler tarafından yenilikçi çözümler üretilmektedir” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir