MEF Rektörü anlattı: Tebeşir, kara tahtadan yapay zekaya…

Eğitim

MEF Üniversitesi, dijital teknolojinin bütün hayatımıza egemen olduğu tek yeryüzünde Z kuşaklarının ve sonrasının eğitimine, tertemiz tek boyut kazandırmayı amaçlıyor. 900 senelik ananesel eğitim sistemi adina “Flipped Learning” eğitim-öğretim sistemi uygulaması ve değişik seçeneklerdeki lisans programlarıyla hayat yükseköğretimine yenilikler getirme ve öncülük etme hedefiyle 2012 seneninde kurulan MEF’te Bir hayli ders dijital kaynaklardan işleniyor, suni zeka ile öğrencinin etkileşim içinde dersleri öğrenmesi sağlanıyor. Mezunlarının hayat genelinde Bir hayli başarıya imzasini attığı üniversitenin Rektörü Muhammed Şahin ile konuştuk.

DÜNYADA BİR İLK…

Tebeşir ve kara tahta ile başlayan eğitim-öğretim yolculuğunun evvel keçeli kalem, ak tahtayla farklılaşmasının derhal peşinden ise tepegöz ile powerpoint sunuma dönüşmesinin derhal peşinden bütün programlarında,aktif öğrenme metodu var olan Flipped Learning ile eğitim-öğretim veren evvel ve tek üniversite var olan MEF Üniversitesi yükseköğretime istikamet vermeye ayni ritimde devam ediyor. MEF Üniversitesi’nde Açık Kitlesel Çevrimiçi Ders Platformları ders planlarına dahil edildi. Finaller kalktı. Flipped Learning ile global seviyede yürütülen liderlik çalışmalarına uyarlanabilir, öğrenme ahenk gösteren suni zeka destekli dijital ders platformları da programlara eklendi.

FOTO:SÖZCÜ – MEF Rektörü Muhammet Şahin, Sibel Gülersöyler’in suallerini yanıtladı.

YÜKSEKÖĞRETİM DİJİTALLEŞECEK

MEF Üniversitesi, tertemiz kuşağın algısına en ahenk gösteren etkin öğrenme metodu denilen Flipped Learning’i 2014 yılından bu yana bütün programlarında etkin öğrenme metodu var olan uygulayan dünyadaki evvel ve tek üniversite olarak kurulduğundan bu yana yükseköğretimde yürüttüğü lider çalışmalar ile adından laf ettiriyor. MEF, Flipped Learning’te global seviyede yürüttüğü liderlik çalışmalarının derhal peşinden 2017-2018 Akademik Yılı’nda uyarlanabilir öğrenme uyumlu, suni zeka destekli dijital ders platformlarını programlarına dahil etti. bütün bu gelişmeler ile yeryüzünde yükseköğretimin dijitalleşmesinde 2016’da İngiltere’de ve 2019’da Amerika’da yayınlanan iki mühim kitabı ile global tek öncülük yürüten MEF Üniversitesi tertemiz tek öncülüğe dahada imzasini attı.

ÖĞRENCİLER ÖĞRENMEYİ ÖĞRENECEK

MEF’te istikbal akademik seneden itibaren, öğrencilerin lisans eğitimi süresince alacağı toplaminda seçmeli derslerden asgari 2’si veyahut ’sinin açık kitlesel çevrimiçi ders platformlarından alınması zorunluluğu getirildi. Harvard ve MIT tarafından kurulan ve şimdi 120’den çok beynelmilel müessesesel partneri var olan Edx ile birlikte Stanford’tan iki profesörün başlattığı ve şimdi beynelmilel 191 partneri var olan Coursera başta olmak üzere, gelişmekte var olan başka açık kitlesel (FutureLearn, Cognitive Class, iversity, Udacity) ders platformlarından seçmeli derslerini alacak öğrenciler değişimi yaşayacak, kendini geleceğe dahada hazır yetiştirecek, öğrenmeyi öğrenecek. Mezun olduklarında ise CV’lerinde aldıkları açık kitlesel platform eğitimleri ayrım yaratacak. MEF Üniversitesi, bu değişime ek olarak yenilikçi tek projeyi dahada yasama geçiriyor. İki sene evvel başlatılan misal uygulamaların sonucunda, istikbal akademik seneden itibaren, “Proje ve Ürün Odaklı Eğitim” sisteminin bütün lisans programlarında yaygınlaşması kararı alındı ve bunun neticesinde final imtihanları akademik takvimden kaldırıldı.

DERSLER ÇEVRİMİÇİ İZLENEBİLECEK ÖĞRENCİLER HEP ONLİNE OLACAK

MEF Üniversitesi öğrencilerinin açık kitlesel çevrimiçi ders platformlarındaki kaynakların güncelliği, zenginliği, kalitesi ve kişiselleştirilmiş öğrenme seçeneklerinden de kullanarak sektörün hızlı değişimlerini ve dünyanın dijital dönüşüm dinamiklerini yönetebilecek vaziyete gelmelerini destek vermek amaciyla lisans eğitimi süresince alınacak toplaminda seçmeli derslerden asgari 2’si veyahut ’sinin açık kitlesel çevrimiçi ders platformlarından var olan Edx, Coursera veyahut bölüm onayıyla başka açık kitlesel ders platformlarından alınmasına karar verdi.

Dünyanın takip ettiği lider üniversitelerin akademisyenleri ile sektörden profesyonellerin anlık sektör değişimlerine ahenk gösteren olarak yürüttükleri eğitimleri kapsayan bu platformlar sayesinde MEF öğrencilerinin kendisi kendilerini keşfetmelerini, öğrenmeyi öğrenmelerini, değişimi ve sektörlerindeki yenilikleri yönetmeye hazır yetişmeleri hedefleniyor.

FİNAL SINAVLARI YOK, PROJE ODAKLI EĞİTİM VAR

MEF Üniversitesi’nde iki sene evvel belli derslerde denemeleri başlatılan ve bugüne civarindan başarıyla yürütülen “proje ve mahsul odaklı eğitim” modelinin yaygınlaştırılması ile birlikte final haftası kaldırıldı. MEF’li öğrencilerin dersleri, proje ve mahsul odaklı eğitim modeliyle tasarlanacak, öğrenme içselleştirilecek, öğrenilen yaşanacak. Deneyimleyen öğrenci, öğrendiğini unutmayacak.

“ÖĞRENCİ YANLIŞ YAPTIĞINDA SİSTEM EKSİKLERİNİ bitir DİYE UYARI VERİYOR”

Flipped Learning modelinde ise öğrenciye bilginin aktarımı tekrar akademisyenleri tarafından hazırlanan ders videoları ve makaleler, Excel dosyaları, PDFler, görseller, resimler ve PowerPoint slaytları benzeri tamamlayıcı materyaller yardımıyla gerçekleştirildiğini laf eden Şahin, “Böylece bilginin transferi, grupla öğrenme alanından çıkarak kişisel öğrenme alanına girer” diyor. aynı zamanda öğretim azalarının de sistemden denetim ederek öğrencilerin yoksun olduğu bölümleri bulduğunu belirten Şahin, “Bu suni zeka öğrenme yönteminde öğrenci yanlış yaptığında sistem onu uyarıyor ve eksiklerini bitir diyor. Böylece, hızlı öğrenen tek öğrenci ile yavaş öğrenen tek öğrencinin arasındaki ayrım azalmış oluyor” dedi. Şahin, aldıkları müessesesel karar gereği final imtihanları yapılmayacağını belirterek, “Final imtihanları adina öğrencilerin proje ve mahsul odaklı öğrenmelerini sağlayacağız, bu sene aldığımız karar gereği final imtihanları olmayacak” dedi.

“KARŞINIZDA MİLENYUM NESLİ VAR”

İlk öğrencilerimizi almadan önce, nasıl tek öğrenme metodu geliştirecekleri istikametinde uzunca araştırmalar yaptıklarını belirten Şahin, “Karşımızda milenyum nesli var, bu kuşak teknolojinin dahil kismina doğdu ve ananesel eğitim sistemi adina biz onlara dijital tek eğitim sistemi sunuyoruz. Bu sistemde öğrenci aktif, öğretim üyesi de moderatör oluyor. Öğrenci derse gelmeden videoyu izliyor sınıfta da bunun üstüne çalışıyor, tartışıyor tek düşünce sunabiliyor. Bu sistemde öğrencinin bilgiyi içselleştirmesi çok önemli” ifadelerini kullandı.

“MEZUNLARIMIZIN YÜZDE 72’Sİ İŞ BULDU”

Aynı vakitte dijital tek kütüphaneye de sahip var olan MEF Üniversitesi’nde Eğitim, Hukuk, İktisadi ve İdari ve yasamsal Bilimler, Mühendislik, zanaat Tasarım ve Mimarlık Fakülteleri’nde olmak üzere toplaminda 15 bölüm bulunuyor. Şehrin içinde üniversite mantığı ile inşa edilen üniversitenin mezunları ile alakalı yapılan araştırma da dikkat cazip detaylar yer alıyor.

Yaptıkları araştırma verilerini paylaşan Rektör Şahin, “İlk lisans mezunlarımızın yüzde 72’si iş buldu, yüzde 12’si kişisel gelişim eğitimi alıyor, yüzde 12’si çok lisans yaparken Yalnızca yüzde 4’ünün etkin iş arayışı ayni ritimde devam ediyor” dedi.

“KURUMSAL YÖNETİM MEMNUNİYETİNDE 1. SIRADAYIZ”

Öğrencilerin başarılarını anlatmaya süre gelen Şahin, “Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’ndeki öğrencilerimizin çalışmaları ile Mimarlık Eğitim Derneği(MİMED) Ödülleri ile 2018’de en çok mükafat alan üniversite olduk. MİMED’in verdiği 660 proje arasından seçilen 34 ödülün 10’unu MEF’li öğrenciler aldı. Münih’teki global Entepreneursship Summer School’a bütün dünyadan 35 Türkiye’den ise Yalnızca tek MEF’li mühendislik öğrencisi onay edildi. T.C. Anayasa Mahkemesi yaz çagi stajına bütün üniversitelerden Yalnızca 60 öğrenci alındı, biri MEF’li. 2018 seneninde 83 öğrenci 6-8 hafta olmak üzere kısa süreli staja gitti, bunlardan da 15’i MEF’li. İASTE 2018’de vatan dışına staja Türkiye’den 110 öğrenci gitti, 21’i MEF’li. ülkemiz Üniversiteler Yüzme Şampiyona’sında 5 altın madalya MEF’li öğrencilerin oldu” bilgisini paylaştı. Ayrıca, ülkemiz Üniversite Memnuniyet Araştırması’nda 188 üniversite arasında müessesesel yönetim memnuniyetinde 1. var olan MEF Üniversitesi tekrar aynı araştırmada evvel 10’da yer alarak, A üniversite kategorisine girdi ve Rektör Şahin’de altın mükafat sahibi rektörler arasında yerini aldı.

“DİJİTAL METİN HIZI, ÖĞRENCİNİN ALGILAMA HIZINA GÖRE DEĞİŞİYOR”

Üniversitedeki eğitim sisteminin geliştirilmesi amaciyla yazmış oldukları kitapların isimlerini de paylaşan Şahin, “The Flipped Approach Higher Education”, “The New University Model”, “The Nwew University Model Flipped Adaptive Digital Active Learning” adli kitapların yükseköğretimin dijital dönüşümü amaciyla kaynak olduklarını kaydetti. Derslerin işlenme mantığını aktaran Şahin, “MEF’te Bir hayli ders kaynağı, her öğrencini öğrenme hızına ahenk gösteren olarak artık suni zeka destekli çünkü dijital tur bunu gerektiriyor” dedi.

“GELİŞMELERİ TAKİP EDEN DEĞİL YÖNETEN KONUMUNDAYIZ”

Dünyadaki gelişmeleri kendisi izleyen değil yöneten tek kuruluş olduklarının altını çizen Şahin, “Bu başarımızı suni zeka destekli dijital kaynaklarımıza ve etkin öğrenme metodu var olan Flipped Learning’e borçluyuz. Şu anda tertemiz çağa eğitim anlamında, yayımladığımız kitaplarla yeryüzünde lider konumda olduğumuzu gösterdik” dedi.

“EĞİTİME SİYASETİ KARIŞTIRMAMAMIZ GEREKİYOR”

PİSA neticelerini tek eğitimci olarak sorduğumuz Şahin, “Eğitimin neresinde doğru yapıyoruz ki? Bu sonuçların düzeltilmesi amaciyla evvela liyakatli yöneticilere ihtiyacımız var, her işe siyaseti karıştıralım ama eğitime, bilime, teknolojik gelişmelere ve sağlık alanına siyaseti hiç karıştırmayalım. Eğitim kurumlarında hür düşünce ortamının olması illaki gerekiyor” dedi. PİSA Türkçe neticeleri ile ilgili, “Anadilimizde dahi 45-46 bandındayız, çocuklarımız okuduklarını anlamıyor. Demek ki imtihan odaklı tek eğitim sistemi işe yaramıyor” dedi.

“DÜNYADA EN ÇOK SINAV YAPAN ÜLKEYİZ”

Dünyada en çok imtihan yapan memleket olduğumuzu aktaran Şahin, “Üniversiteler iş edindirme kursları değildir, öğrencileri geleceğe hazırlayan kurumlardır. Şu anki ananesel eğitim sistemi ile 50-60 sene iş hayatında tutunabilmek mümkün değildir. ülkemiz Bilişim Sektörü Derneği’ne göre her sene 10 bin toy bilişimci yurtdışına gidiyor, giden de art dönmüyor. Bunun sebeplerini oturup düşünmemiz lazım” ifadelerini kullandı.

REKTÖR ÖĞRENCİLERİN ULAŞMASI İÇİN TELEFONUNU PAYLAŞTI

16-29 Temmuz tarihleri arasında her bölümden öğrenci,, akademisyen ve şuurlu seçenek danışmanları ile adaylara destek olmak amaciyla MEF Üniversitesi’nin hazır olduğunu ileten Şahin, “Biz her vakit buradayız, üniversite adayları gelip görsünler. Öğretim üyesini tanısınlar, rektörü tanısınlar, üniversitenin kurucu eğitim kökenli mi iş adamı mı hepsini incelesinler. İnglizce nihayet vakitlerde çok önemli, bu da onlar amaciyla belirleyici tek öğe olmalı” diyerek, öğrencilerin ulaşabilmesi ve sorularının cevaplanabilmesi amaciyla kendisinin gsm telefonumu numarasını paylaştı. Rektör Muhammed Şahin’e, 0530 644 00 50 No’lu hattan ulaşabilirsiniz.

MEF Üniversitesi Adresi: Ayazağa Caddesi. No:4 Maslak 34396 Sarıyer-İstanbul
Tel: 0212 395 36 95

İŞTE BÖLÜMLER

Eğitim Fakültesi
Hukuk Fakültesi
İktisadi ve İdari ve yasamsal Bilimler Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi

BURS OLANAKLARI

Öğrencilerin merkezi yerleştirme puanlarına göre, yüzde 100, yüzde 75, yüzde 50, yüzde 25 oranlarında burslu olarak alıyor. Bu burslara ek olarak, ülkemiz Özel Okullar Derneği’ne Üye Okullar Eğitim Bursu, Hakim, Savcı ve Avukat Eğitim Bursu, ülkemiz Geneli Başarılı hükümet Liseleri Eğitim Bursu ve Nazmi Arıkan Eğitim Kurumları bursları da bulunuyor.

YURT OLANAKLARI

Üniversiteye yürüme mesafesinde 280 kapasiteli kız öğrenci yurdu bulunuyor. Ayrıca, bay öğrenciler amaciyla anlaşmalı yurtlar da bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir