Türkiye’ye saç ekimi ve estetikten gelen para 1 milyar doları geçti

Güncel

sağlık turizmi ile alakalı mühim adımlar atan Türkiye, nihayet senelerde özellikle saç ekimi ve estetik operasyonlarla da öne çıkmaya başladı.

Dış ahenk gösteren ücret İlişkiler heyeti sağlık Komisyonu üyesi Dr. Servet Terziler, Türkiye’nin saç ekiminde çok mühim tek ortada olduğunu ve nihayet 10 senedir sağlık turizminde saç ekiminin en başlarda bulunduğunu söyledi. Türkiye’nin hayat sağlık pastasından saç ekim ve estetik ile alakalı tek milyar doların üzerinde tek pay almaya başladığına işaret eden Terziler, gelenlerin çoğunun Avrupalı olduğunu kaydetti.

“GELENLERİN YÜZDE 70’İNİ AVRUPALILAR OLUŞTURUYOR”

Terziler, özellikle nihayet 10 senedir sağlık turizminde saç ekiminin en başlara çıktığını söyledi. Öncelikli olarak geçmiş dönemdeki bağlarımızdan dolayı Körfez ülkelerinden yoğun tek istek oluştuğunu ve bu konuyla alakali Türk hekimlerine teveccüh gösterdiklerini laf eden Terziler, “Fakat nihayet 2-3 senedir Avrupa’dan gelen misafirlerimiz Körfez bölgesinden gelenleri geçti. Oransal olarak bakarsak gelenlerin yüzde 70’ini Avrupalıların, yüzde 30’unu ise Arapların oluşturduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Türkiye’nin hayat sağlık pastasından saç ekim ve estetik ile alakalı tek milyar doların üzerinde tek pay almaya başladığına işaret eden Terziler, “Dünyadaki toplaminda sağlık turizmine baktığımız vakit takriben büyüklük 120 milyar dolar. Biz toplaminda sağlık turizminde yüzde 2-3 civarı tek payla çok aşağıdayız. bu konuyla alakali Hindistan, Amerika ve Almanya başı çekiyor” ifadelerini kullandı.

‘DENETİMLER ARTIRILMALI’

sağlık hizmetlerinde kalitenin çok mühim olduğunu kaydeden Terziler, şunları anlattı:

“Kaliteyi savunmak ülkemizde en çok dikkat edilmesi koşul olan noktalardan birisi. Fırsatlar her vakit elimize geçer ama bu fırsatları kendisinin lehimize veyahut aleyhimize çevirmek, işinizdeki kaliteniz ve samimiyetinizle alakalıdır. eğer yurttaslar verilen hizmetin sonuçlarından, kalitesinden ve samimiyetten hoşnut olurlarsa kartopu benzeri büyürsünüz. Buradaki disiplini, özveriyi ve insanlara karşı gösterdiğimiz samimiyeti devamlı tekrarlamalıyız. Bu devamlılık sağlandığı sürece mesele olmaz. ama nihayet vakitte hijyeni ve sterilizasyonu iyi olmayan ve İhtiyaç duyulan kalite standartları oluşmamış hizmetler verildiğini görüyoruz. Bu durum ülkemizde sağlık turizmine zarar verir. bu yüzden yöneticilerin sağlık ve kalite kontrollerini hızlıca yapmalarını ve denetimleri artırmalarını bekliyoruz.”

Saç ekiminde özellikle yaz aylarının yoğun geçtiğini kaydeden Terziler, bütün hayat yaz aylarında aynı dönemde yaz tatiline girdiği amaciyla ağırbaşlı tek taleple karşı karşıya kaldıklarını ve vatan dışından tek akın yaşandığını ifade etti. İnsanların yaz aylarında moralinin dahada çok olduğunu ve harekât sonrası iyileşme sürelerinin de kısaldığını belirten Terziler, “Sonuçta saç ekimi de köklerin teker teker alınıp boş var olan alanlara ekilmesi hasebiyle cerrahi tek operasyondur. Orada tohumların tutma oranı ve yara iyileşmesinin çok olması hasebiyle yaz aylarında iyi havaları öneri ediyorum” dedi.

ROBOT TEKNOLOJİSİ

Saç ekiminde nihayet vakitte tertemiz teknolojik gelişmeler yaşandığını ve robot teknolojisinin devreye girdiğini belirten Terziler, şunları anlattı:

“2011 seneninde yeryüzünde evvel kez Amerika’da saç ekiminde robot teknolojisi kullanıldı. Biz de ülkemize 2015 seneninde kendisinin merkezlerimize getirdik ve dört senedir binin üzerinde vakada robot teknolojisi kullanıldı. Robotun insanlara saç ekimindeki avantajı ense kisminda kıl köklerini toplarken robot optik okuyucusu sayesinde sıfır hatayla toplama işlemi yapıyor. Bu çok mühim tek detaydır. Zira biz normalde robot dışındaki manuel teknolojilerde kıl köklerini çıplak gözle topladığımız, cildin altındaki kökü göremediğimiz amaciyla bazı vakit yüzde 25’e varan oranda zayiat oluşabiliyor. İkinci avantajı ise ön alanda kanalları robota açtırıyoruz. Robot kanalları açarken yönlerini, açılarını, sıklığını, dağılımını ve öndeki doğal çizgisini robotla planlıyoruz. Robotu bunu yaparken de en gelişmiş 3D programıyla hastanın resimlerini çekerek kafasını bilgisayarda üç boyutlu halde oluşturarak orada kanallarını fevkalade tek şekilde anne adayi saçına eş saç ekimini yapabiliyoruz.”

Robot teknolojisinin yanında ‘Safir teknolojisi’ denilen tertemiz tek uygulamanın dahada başladığını laf eden Terziler, “Normalde slip denilen jiletin üçte biri inceliğinde var olan aletlerle kanalları açıyorduk. Şimdi yeryüzünde en kıymetli taş var olan elmasa yakın safirle kanalları açıyoruz. Yara iyileşmesi fevkalade doğal oluyor. Safirde kalem tekniğini kullandığımız amaciyla ara ekimlerde köklere zarar vermiyor. Saç ekimi kendini yenileyen gelişen tek teknoloji olarak gündemimizde ayni ritimde devam ediyor” dedi.

‘ERKEKLERDE SAÇ DÖKÜLMESİ GENETİK’

Erkeklerin yüzde 99’unun saç dökülme sebebinin genetik olduğuna değinen Terziler, kadınlarda ise bu Vaziyetin bambaşka olduğunu kaydetti. Kadınların saç tedavisinin multidisipliner olduğunu belirten Terziler, tiroit hormonlarından kansızlığa, vitaminlerinden kadınlık hormonlarına civarindan geniş tek saç check-up’ı gerektirdiğini ifade etti.

Türkiye’deki saç tedavisinin nihayet yıllatrda çok geliştiğine işaret eden Terziler, “Birçok rehabilitasyon yolunu kullanma imkanımız var. Saç amaciyla kazançlan çok hususi aşılar, “growth factor” denilen büyütücüler, mezoterapi denilen vitaminleri kullanarak tatbik edilen PRP veyahut kulak arkasından belli kıl köklerini alarak onları saçın çoğalması amaciyla kullanmak, kökleri alıp genetik laboratuvarda çoğaltarak tekrar enjekte etme sistemi benzeri takriben 10’un üzerinde çok tesirli rehabilitasyon metodu var. Ayrı olarak nihayet iki senedir çok yoğun tek şekilde kullanılan saç lazer tedavileri var. hemide kadınlar ayni vakitte da erkeklerde çığır açtı. Bu sistemle ten altındaki kılcal damarlar açılarak o alanda kan akımını artırılır ve elde edilen mahsullerin kaliteli vaziyete gelmesi sağlanır. Saç lazerinden takriben 1-2 ayin ardindan saç dökülmesinde azalma veyahut durma alana gelir. Saç dahada canlı ve dahada parlak olur” dedi.

Kaynak: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir