‘Özel yetenek sınavları’ 5 Ağustos’ta Antalya’da başlıyor

Eğitim

Rektörlük tarafından yapılan izaha göre “2019- 2020 Akademik sene da ‘Yetenek Sınavı’ ile üniversite bünyesine katılacak tertemiz öğrenciler amaciyla ülkemiz Cumhuriyeti`nin; Adana, Antalya, Gaziantep, Balıkesir, İzmir, Hatay, İstanbul, Kocaeli, Mardin ve Eskişehir sehirlerinde imtihan merkezleri oluşturulmuştur. Sınavlar 5- 30 Ağustos tarihleri arasında yapılacaktır. Yüksekokulumuzda eğitim, şu bölümleri kapsamaktadır; beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği (Türkçe), Antrenörlük Eğitimi (Türkçe), Rekreasyon idaresi (Türkçe), Spor Yöneticiliği (İngilizce), Spor idaresi (Türkçe, Ön Lisans). Bu bölümlerden; `Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü` ile `Antrenörlük Eğitimi Bölümü’ne kabiliyet sınavı ile girilmektedir. imtihan neticeleri ile sporcu geçmişi birlikte değerlendirilerek burs oranları belirlenmektedir” denildi.

Sınav ön koşulu ve İhtiyaç duyulan belgeler

Sınava katılacakların TYT puanından rastgele birinden asgari 150 nokta almış olması gerekmektedir. Ayrıca; ulusal sporcular ve spor alanında mezun var olan adaylar amaciyla de aynı koşul geçerlidir.
TYT nokta netice belgesinin fotokopisi, sağlık raporu (hükümet tabipliği veyahut sağlık ocağından), diploma fotokopisi, nüfus cüzdanının fotokopisi, nihayet 6 ay içinde çekilmiş iki vesikalık fotoğraf, ulusal sporcular için; TC. Gençlik ve Spor genel Müdürlüğü’nden alacakları belge, Liselerin spor alanlarından mezun olanlar amaciyla de; mektep müdürlüğünden “spor alanı çıkışlıdır” ibaresi bulunan belge veyahut diploma.
Adaylar arasında 2009-2010 tarihinden sonra; hayat Avrupa ve Balkan Şampiyonaları, Olimpiyat ve Akdeniz Oyunları, İslam Ülkeleri Dayanışma ve Spor Oyunları, ISF hayat Okullar Spor Oyunları, FISU hayat Üniversiteler Spor Oyunları, ıslak Grupları hayat Oyunları, hayat ve Avrupa Kupaları ile asgari 10 ülkenin katıldığı beynelmilel yarışmalarda derece alanlar veyahut mevzubahis yarışmalara katılanlar var ise durumlarını; TC Başbakanlık Gençlik ve Spor genel Müdürlüğü’nden aldıkları/alacakları resmi evrak ile belgelemeleri gerekmektedir. dokümanların asılları veyahut noterden tasdikli suretleri onay edileceği belirtildi.
Ayrıca izahta imtihana katılacak adayların GAÜ’nün web adreslerinden ve için telefon numaralarından imtihan takvimi ve alakalı başka bütün detaylar öğrenilebilecekleri söylendi.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir