Türkiye yüzde 87 vergi ile sigarada dünya lideri oldu

Ekonomi

Sigaradaki yüzde 18 var olan Katma kıymet Vergisi (KDV) oranı ise perakende satış ücretinin yüzde 15.25’ine eşit geliyor. tertemiz senede yapılan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) artışının derhal peşinden piyasadaki zam oranlarını sınırlı tutan sigara şirketleri, temmuzdaki yenivergi artışıyla, zam yapmaya başladı.

15.67 LİRASI VERGİ

Ocak ayında dört TL’lik vergi artışını iki Lira olarak fiyatlara yansıtan sigara şirketleri temmuz ayı başında 50 kuruşluk dahada vergi artışı gelince toplaminda 2.5 liralık vergiyi fiyatlara yansıtmış oldu. Bu düzen etme ile birlikte ülkemiz sigaraya uyguladığı toplaminda yüzde 87’lik vergi ile hayat öncüsü olurken, 15.5 liraya satılan sigaranın ücreti 18.5 liraya çıkacak. Bu fiyatın 15.67 lirasını ise vergilerden oluşuyor. Piyasada etkinlik gösteren sigara şirketlerinden biri fiyatlarını iki ile üç Lira arasında artırırken, toplaminda zam tutarlarının da her marka amaciyla bu seviyede olması bekleniyor.

Öte istikametten vergi tutarlarına bakıldığında Türkiye’nin derhal peşinden Bosna Hersek maksimum orana sahip 2. memleket oldu. Bu zamların ardından, sene bundan sonraki 5 ayında bütçeye 5 milyar lirası ÖTV ve tek milyar lirası da KDV’den 6 milyar Lira ekstradan istikbal sağlanacağı hesaplanırken, tek senelik süreçte ise 14.4 milyar Lira dahada ÖTV ve KDV geliri elde edilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir