KREDİ KARTI BORCU YAPILANDIRMA

Advertorial

Kredi kartı borcu yapılandırma işlemi, kredi kartı ile yapılmış olan tüm harcamaların ve işlenen faizin eklenmesi ile toplam borç üzerinden yapılmaktadır. Bankalar, kredi kartı borcunu 60 gün boyunca ödemeyen müşterilerinden tahsilatı taksitle değil değil toplam tutarı nakit olarak gerçekleştirir. Fakat bazı bankalar, borcunu ödeme niyetinde olan müşterilerine yapılandırma seçeneği sunar ve toplam tutardan faiz indirimi yapma teklifini sunar. Bu yapılandırma işlemi, hem banka için hem de banka müşterisi için avantaj sağlamaktadır. Kredi kartı borcu yapılandırma işlemi sayesinde hem banka yasal süreç ve mahkeme süreci ile uğraşmadan müşterisinden alacağını tahsil etmiş olur hem de kredi kartı sahibi olan kişi yasal takibe girmeden borcunu ödeme imkânına sahip olur.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borcu yapılandırma, kredi kartının bağlı bulunduğu bankanın herhangi bir şubesinden yapılabilmekte, kişiler bu işlem için banka şubelerine giderek şahsen başvuru yapabilmektedir. Aynı zamanda bu yapılandırma işlemi, bankanın çağrı merkezinin aranması ile de mümkündür. Kredi kartı sahibi, çağrı merkezini arayarak ve müşteri temsilcisine kredi kartı borcu yapılandırma talebini iletebilmektedir. Bu başvurunun ardından, bankanın kredi risk birimi durumu değerlendirmekte ve kart sahibini arayarak konu hakkında dönüş sağlamaktadır.

Bankaların risk birimleri, borçlarını ödemeyen/ödeyemeyen kişiler için kurulmuş olan bir birimdir ve borç yapılandırma talebi olan müşterilerin işlerini kokaylaştırmayı amaç edinmektedir. Bu nedenle, kredi kartı kullanıcıları, kredi kartı borcu yapılandırma taleplerini samimiyetle bu birime iletebilirler, risk birimi bu talebi oldukça anlayışla yönetecektir.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırılmazsa Ne Olur?

Kredi kartı borcu yapılandırma, kredi kartı kullanıcılarına ve borçlulara önerilen bir ödeme seçeneğidir. Çünkü banka, toplam tutar üzerinden faiz indirimi uygular ve kişinin gelir durumuna göre bir ödeme planı oluşturur. Bir kredi kartı borçlusunun borcunu ödememesi ve 90 gün sınırına ulaşması ile birlikte banka, müşterisi hakkında yasal takip sürecini başlatır. Yasal takip sürecinin başlaması, müşteri açısından oldukça olumsuz bir durumdur ve kişinin kara listeye girmesi, beş yıl süreyle bankaların kredi ve kredi kartı hizmetlerinden yararlanamayacak olması ile sonuçlanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir