Futbol maçına gittiği için yargılanacakken kendisini yakan kadın hayatını kaybetti

Spor

Desteklediği takımın renklerinden dolayı “Mavi Kız” olarak anılan ve hakikat ismi bilinmeyen İranlı kadın, maça gittiği ayrım edilince üç vakit gözaltında tutulmuş, kefaletle hür bırakılmış, dahada ardindan da mahkemeye çıkmak amaciyla 6 ay beklemişti.

‘Mavi Kız’ 6 ay bekledikten ardindan mahkeme salonuna geldiğinde ise hakim duruşmayı “ailevi tek aciliyetli durumdan” neden iptal etti.

BBC’nin aktardığına göre mahkeme salonunda kendisine 6 ay mapus cezası verilebileceğini duyduğu argüman edilen ‘Mavi Kız’ kısa süre ardindan mahkeme binasının önünde kendisini yaktı.

Hastaneye kaldırılan 29 yaşında olan İranlı kadın burada yaraları hasebiyle hayatını kaybetti. Yaşanan olay, İran’da ve hayat çapında hatri sayilir büyüklükte tartışmalara neden oldu. 

İran ulusal Futbol Takımı kaptanı Mesud Şucai, İnstagram üzerinden yaptığı paylaşımla ‘Mavi Kız’a verilen mapus cezasını kınadı. 

FIFA, İran’a kadınların stadyumlara alınması amaciyla 31 Ağustos’a civarindan vakit vermişti.İran, bu karara Daha uymadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir