İstanbul’da 4 bin 500 et ve et ürünleri işletmesi sağlığa uygunsuz bulundu

Güncel

Denetime, İstanbul İl tarım ve Orman Müdürlü Ahmet Yavuz Karaca ve beraberinde besin denetim görevlileri katıldı. Denetimlerde, imalat yapan tesislerin hijyen koşulları, fiziki koşulları ve etlerin sıcaklıkları denetlendi. besin denetim ekipleri, taklit ve tağşiş incelemesi uygulamak üzere et ve tavuk numuneleri aldı. Denetime katılan Ahmet Yavuz Karaca, “Bakanımız Bekir Pakdemirli’nin direktifiyle 81 şehirde denetim yapıyoruz. Biz de 39 ilçemizde 758 denetçimizle şu vakit sahadayız. Bahçelievler’de ak et ve al et işleten tek işletmedeyiz. İşetmede minimum teknik hijyenik koşulları taşıyor mu, bakanlık onayı var mı, baytar doktor bulunuyor mu, ISO dokümanları var mı? Bunları denetim ediyoruz bakıyoruz. İşletmede çalışanların hijyen ve işletmenin hijyen durumlarını denetim ediyoruz. Burada al etten misal aldık. Tür tayini yapacağız. At, eşek, katır ve domuz eti var mı diye bakacağız. Ayrı olarak mikrobiyoloji açıdan rastgele tek mesele var mı bakacağız” diye konuştu.

“4 BİN 500 İŞLETMEYE 26 MİLYON 500 BİN LİRA İDARİ kazanç CEZASI UYGULANDI”

Denetimlerin gece ve gündüz rutin olarak yapıldığını belirten Karaca, “İstanbul’da 110 bin işletmede 2019 seneninde 191 bin denetim yaptık. takriben dört bin 500işletmede uygunsuzluk tespit ettik. 26 milyon 500 bin liralık yönetimsel kazanç cezası uyguladık. 59 işletme ile alakalı da savcılığa hatali ilaninda bulunduk. Bu şekilde İstanbul’da bakanlık onayıyla et ve et ürünü üreten işletme sayımız 500. Bu tip işletmelerde başka ilçelerdeki arkadaşlarımız denetimlerini sürdürüyorlar. bütün Türkiye’de eş zamanlı olarak yapılıyor. dahada ardindan süt, ekmek, kasaplar, mektep kantinleri ve toplu tüketim yerlerinde gece gündüz denetim yapacağız” dedi.

“EN İYİ DENETÇİ TÜKETİCİNİN KENDİSİDİR”

Vatandaşlara da yersiz yerleri ihbar etmesi tavsiyesinde bulunan Karaca, “En iyi denetçi tüketicinin kendisidir. eğer tek işletmede gördükleri tek olumsuzluğu ALO 174 besin Hattına bildirdikleri halde biz onlara 15 vakit içinde İhtiyaç duyulan işlemleri yapıp bildirmekle yükümlüyüz. tek telefon civarindan yakınız” diye konuştu.

Kaynak: DHA

Haber Videosu: İstanbul’da dört bin 500 et ve et ürünleri işletmesi sıhhate yersiz bulundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir